Superenergooszczędna iluminacja Politechniki Poznańskiej

Superenergooszczędna iluminacja budynku Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej

Budynek Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej zaprojektowany przez Sławomira Rosolskiego powstał na terenie Kampusu Piotrowo, w pobliżu Warty. Inspirowana greckim Partenonem inwestycja kosztowała 71 mln złotych. Projektowi od początku przyświecało bardzo proekologiczne podejście. W efekcie powstał jeden z najnowocześniejszych i energooszczędnych obiektów w Europie.

Maksymalna energooszczędność była też głównym założeniem architekta w zakresie iluminacji zewnętrznej - cały system, złożony z dwóch instalacji nie mógł przekroczyć 1 kW. Uzyskanie tak niskiego poboru mocy było możliwe dzięki wykorzystaniu bardzo wydajnych opraw ze zintegrowanym panelem LED, wykonanym z płytki PCB na podkładzie z aluminium. Dowodem na to, że udało się zrealizować ambitne założenia, jest licznik zamontowany w rozdzielnicy, którego wskazanie wynosi 0,99 kW. Włączenie całej iluminacji zewnętrznej pobiera tyle mocy, ile użycie tostera, czy suszarki do włosów w naszych domach.

Realizacja projektu składała się z dwóch instalacji. Do pierwszej wykorzystaliśmy oprawy zewnętrzne montowane na słupach o szczelności IP66 z trwałością źródeł na poziomie 112 tys. godzin. W sumie 16 lamp z indywidualnie dopasowanym kątem świecenia każdej z opraw. Moc maksymalna każdej oprawy to 24,4 W, a strumień światła wynosi 3750 lm – daje to wydajność na bardzo wysokim poziomie 154 lm/W, która była przy tym projekcie tak ważna.

Do iluminacji górnej części dachu użyliśmy z kolei systemu opraw zewnętrznych o szerokim rozsyle, gwarantującym efekt światła zalewowego w specjalnej barwie chabrowej. Instalacja na dachu, roztaczając światło o barwie indygo wpływa na postrzeganie całej bryły i rzuca delikatną poświatę na rzekę i pobliską zieleń. Do jej wykonania użyliśmy 60 szt. opraw o mocy maksymalnej 5,5 W oraz 40 szt. opraw o mocy maksymalnej 4,5 W. Różnica w mocy wynikała z konieczności zainstalowania części lamp ponad istniejącą instalacją wentylacyjną, aby wyrównać natężenie na elewacji oprawy te musiały mieć słabszą moc. Konieczne było także stworzenie specjalnej konstrukcji, by nie uszkodzić połaci dachu. W oprawach zamontowanych na poziomie podłoża użyliśmy specjalnych soczewek, które pomogły skupić światło w odpowiednim miejscu elewacji. Dla uproszczenia montażu i całej instalacji zastosowaliśmy specjalne oprawy z okablowaniem przelotowym. Stopień szczelności opraw to minimum IP66. Waga pojedynczej oprawy nie przekracza 0,5 kg, co wpłynęło na niskie obciążenie dachu.

Współczynnik mocy wykorzystanych do całej realizacji opraw wynosi (cosinus ϕ) ≥ 0.9, dzięki czemu nie jest generowana moc bierna. Zastosowane oprawy są też odporne na bardzo niskie i wysokie temperatury.

Obserwuj nas na:

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2023 Lena Lighting S.A.