Właściwe oświetlenie w warsztacie samochodowym jest niezbędne do wykonywania precyzyjnych i angażujących zadań. Wpływa nie tylko na efektywność pracowników, ale zapewnia im komfortowe warunki i zdrowie. Kwestie oświetlenia są oczywiście regulowane przez odgórnie ustalone normy, które określają jakie parametry świetlne należy zapewnić w miejscu pracy, czyli także w warsztacie. Oprawy LED doskonale spełniają warunki ustalone w kodeksie pracy. Są przy tym trwałe, przyjazne dla środowiska i energooszczędne. Jakie więc oświetlenie do warsztatu wybrać, by praca przebiegała sprawnie, by światło chroniło przy tym ludzkie zdrowie, a zużycie energii elektrycznej było niskie?
Naturalne światło jest najkorzystniejszym źródłem światła. Warsztaty, z racji swojej specyfiki, nie są wstanie zapewnić dostępu do odpowiedniej ilości światła dziennego. W takim przypadku, miejsce pracy powinno być sztucznie doświetlane. Najważniejsze jest równomierne rozmieszczenie opraw w warsztacie. W przypadku niewielkich prac wymagających precyzji, koniecznie jest użycie punktowego źródła światła. Parametry oświetleniowe powinny być dostosowane do rodzaju wykonywanych zadań i do funkcji, którą ma pełnić dane pomieszczenie. Odpowiednie oświetlenie warsztatu samochodowego wpływa na efektywność i komfort pracy oraz pomaga zapobiegać wypadkom czy błędom.
Oto kilka przykładów norm oświetlenia, w zależności od wykonywanej pracy:
Do niedawna świetlówki były najczęściej wykorzystywanym oświetleniem w warsztacie. Posiadały jednak liczne wady: potrzebowały czasu na pełne rozświetlenie, wywoływały efekt stroboskopowy i zawierały szkodliwe substancje, m.in. rtęć. Obecnie właściciele firm chętniej korzystają z technologii LED.
Wśród jej wielu zalet warto wspomnieć m.in. o:
Ponadto, zmiany w natężeniu napięcia nie wpływają na barwę oświetlenia. Diody LED są również przyjazne dla środowiska i pozwalają oszczędzić na rachunkach za energię elektryczną oraz na bieżących kosztach.
Warsztat to miejsce, w którym funkcjonalność odgrywa kluczową rolę. Dlatego wskazane jest zwrócenie szczególnej uwagi na oświetlenie główne w warsztacie. Powinno ono oświetlać całą powierzchnię, tak aby można było łatwo znaleźć potrzebny do pracy sprzęt. Podstawowe wsparcie dla oświetlenia głównego może stanowić oświetlenie punktowe, stosowane np. przy stołach roboczych. Są dostępne również w lampy mobilne, których strumień światła pozwala dotrzeć nawet do najciemniejszych miejsc.
Jako lamp warsztatowych można użyć lamp sufitowych, zwieszanych lub natynkowych. Największa popularnością cieszą się oprawy liniowe LED, dające możliwość regulacji mocy i barwy światła oraz szybkiej wymiany w przypadku zużycia.
Warsztat to miejsce, które bardzo często cechuje duża wilgotność oraz zapylenie. Dlatego warto zainwestować w hermetyczne lampy, wyróżniające się wysoką szczelnością oraz wytrzymałością, także na uszkodzenia mechaniczne.
Nie możemy zapomnieć o oświetleniu kanału samochodowego. Miejsce to ma ograniczony dostęp do światła, dlatego wymaga szczególnej uwagi i troski. Jeśli zapewnimy dobre warunki oświetleniowe, diagnostyka oraz naprawa pojazdu będzie przebiegać w szybkim i sprawnym tempie. W tym przypadku warto wykorzystać reflektory przenośne LED, ich obudowy są szczelne i odporne ma niekorzystne warunki pracy. Emitują dużą ilość światła, nie przekłada się to jednak na wysoką odczuwalność ciepła. Gdy kanał samochodowy nie ma dostępu do gniazdka, można wykorzystać do oświetlenia oprawy akumulatorowe. Nie zapominajmy też o czołówkach, które pozostawią nasze ręce wolne oraz oświetlą punkt, w którym kierujemy nasz wzrok.
Lampy przemysłowe od Lena Lighting doskonale nadadzą się do oświetlenia głównego w warsztacie. Zróżnicowany wybór modeli daje klientowi swobodę wyboru oprawy, która sprosta jego wymaganiom oraz dopasuje się do kubatury pomieszczenia. Lampy te wykorzystują technologię LED, która gwarantuje emisję intensywnego światła oraz dopasowanie rozsyłu światła zależnie od funkcji warsztatu. Ponadto, cechuje je wysoka szczelność oraz odporność na czynniki zewnętrzne.
W katalogu znajdziemy również szeroką ofertę naświetlaczy, także wykorzystujących technologię LED. Ten rodzaj opraw pobiera znacznie mniej energii od tradycyjnych lamp halogenowych, co pozytywnie wpływa na ich żywotność oraz oddziaływanie na środowisko naturalne. Ich wysoka trwałość, czyni je lampami odpornymi na działanie niekorzystnych warunków. Idealnie nadadzą się do pracy w warsztacie, gdzie warunki dynamicznie się zmieniają. Warto zwrócić uwagę na MAGNUM BATTERY od Lena Lighting, jest to jeden z najsilniejszych reflektorów przenośnych LED na rynku.
Gwarantuje stabilne i równomierne oświetlenie kierunkowe, a jego kompaktowa budowa pozwala na wygodny transport. Ponadto, istnieje możliwość zwiększenia komfortu oraz zakresu użytkowania, poprzez montaż lampy na specjalnie do tego przeznaczonym statywie. W zestawie znajdziemy ładowarkę oraz akumulator Bosch Professional 18 V System.
Jako oświetlenie kanału samochodowego warto wykorzystać lampy z serii Profi Service. Dzięki obrotowemu haczykowi oraz elastycznemu uchwytowi oprawy można montować również pionowo. Ich strumień świetlny sięga nawet 1200 lm. Oprawy stosowane są również przy pracach lakierniczych, gdzie wymagany jest wysoki współczynnik oddawania barw.
Lena Lighting S.A.
ul. Kórnicka 52
63-000 Środa Wielkopolska
Dział handlowy:
61 28 60 400 Pn-Pt, 8-16
kontakt@lenalighting.pl
Sekretariat:
61 28 60 300
office@lenalighting.pl