Aktualne trendy na rynku oświetleniowym

Dzisiejsza branża oświetleniowa jest bardzo zróżnicowana i kompleksowo opiekuje się klientem zarówno indywidualnym, jak i komercyjnym. To już nie tylko propozycja konkretnych opraw, ale  także szeroki zakres projektów oświetleniowych, które mają na celu spełnić wymagania i potrzeby użytkowników.

Potrzeba szybkich zmian

Wzrost populacji jest jednym z głównych czynników decydujących o zwiększeniu popytu w branży oświetleniowej. Większe zapotrzebowanie i zainteresowanie zakupem opraw stymuluje rozwój rynku, stawia jednak producentów przed wieloma wyzwaniami. Wiążą się one z ideą efektywności energetycznej oraz ochroną środowiska naturalnego.

Zarówno miasta oraz gminy, jak i ich mieszkańcy poszukują długoterminowych rozwiązań, które pozwolą im w stosunkowo krótkim czasie zmniejszyć wydatki za prąd oraz zapewnią szybki zwrot zainwestowanych środków.

Odpowiedzią na te potrzeby jest technologia LED, idealnie wpisująca się w panujące trendy i z powodzeniem zastępująca na rynku tradycyjne źródła światła.

Postępująca urbanizacja

W parze z rosnącą demografią stoi również rozwój miast i postępująca urbanizacja. Ludzie przenoszą się do większych aglomeracji w poszukiwaniu pracy i wykształcenia. W metropoliach jest zdecydowanie większy popyt w segmencie oświetlenia ogólnego, a prognozy wskazują, że gospodarka globalna największy przyrost PKB notuje właśnie na  terenach miejskich.

Jak to wszystko zmienić?

Dodatkowym wsparciem dla inwestycji w energooszczędne oprawy oświetleniowe jest plan rozwoju i reform strategicznych stymulowanych przez Unię Europejską. Fundusze przeznaczone na rozwój obszarów m.in. z zakresu infrastruktury, transportu czy energii i środowiska to szansa na sprawne wdrożenie „zielonego ładu”, nie tylko na poziomie  nowych zamierzeń budowlanych, ale również modernizacji starych  systemów oświetleniowych. Kluczowa jest tutaj poprawa efektywności energetycznej, która stanowi główny cel polityki unijnej. Strategia ta zakłada istotne zmiany, także w oświetleniu, a co za tym idzie w wykorzystaniu technologii LED. Biorąc pod uwagę wcześniej już  wspomnianą kwestię modernizacji instalacji oświetleniowej oraz  wdrożenie nowych systemów technologicznych, prognozy dla branży wyglądają obiecująco.

Technologia na pomoc człowiekowi

Cyfryzacja i innowacje technologiczne związane są z rozwojem rynku oświetleniowego. Najnowsze rozwiązania w postaci inteligentnych systemów oświetlenia dostosowują swoje działania do biorytmu człowieka, pory dnia oraz roku, a także aktualnego natężenia ruchu czy pracy, jaka będzie wykonywana w danym miejscu. Oszczędności, które można poczynić zarówno na większą, miejską skalę, jak i warunki domowe czy biurowe, kuszą inwestorów do zastosowania takiego systemu na ulicach czy w budynkach. Nie chodzi tylko o zmniejszenie  kosztów czy dbałość o środowisku, ale także polepszenie samopoczucia użytkowników oraz zwiększenie ich bezpieczeństwa. Zastosowanie inteligentnego i zaawansowanego technologicznie oświetlenia pozwala odzwierciedlić parametry światła naturalnego, najbardziej optymalnego dla ludzkiego wzroku. Takie projektowanie opraw sprzyja idei Human Centric Lighting, stawiającej człowieka i jego potrzeby na pierwszym miejscu.

Tendencje polskiego rynku oświetleniowego

Odpowiedzią na zapotrzebowanie na nowoczesne rozwiązania oświetleniowe są polskie produkty, które zasilają nie tylko rodzimy rynek, ale również zagraniczny. Rynek dystrybucji w Polsce możemy podzielić na sprzedaż pośrednią i bezpośrednią, czyli na hurtownie elektrotechniczne oraz realizację inwestycji architektonicznych.

Firmy stawiają  jednak na produkcję opraw komercyjnych, dedykowanych obiektom handlowym, przemysłowym czy biurowym. Borykają się z zalewem produktów niespełniających norm UE, które wprowadzane na rynek przez platformy cyfrowe kuszą swoją ceną oraz komfortem zakupów. Polscy producenci odpowiadają również na potrzeby naszych czasów. Możemy zauważyć jak pandemia wpłynęła na rozwój oświetlenia wykorzystującego promieniowanie ultrafioletowe. Przyczynia się ono do  dezynfekcji powierzchni z wirusów i bakterii, a niektóre modele mogą działać nawet w obecności ludzi.


Wszystkie prawa zastrzeżone © 2023 Lena Lighting S.A.