Oświetlenie hali
Budowanie sporego obiektu przemysłowego wymaga użycia dobrych lamp. Jest to związane nie tylko z komfortem pracy osób pracujących po zmroku, ale także bezpieczeństwem. Nie da się też zaprzeczyć, że koszty związane z eksploatacją tych urządzeń są niemałe. Dbając o finanse firmy i dobro środowiska naturalnego warto skusić się na najnowsze rozwiązania. Jakie jest najlepsze oświetlenie hali?
Oświetlenie hali jest zagadnieniem specyficznym, ponieważ nie dotyczy „zwyczajnego” obiektu. Okazuje się często, że takie budynki posiadają znacznie ograniczony dostęp do światła naturalnego, przez co lampy muszą pracować w trybie ciągłym, co potrafi mocno uszczuplić budżet. Oczywiście, dzisiejsze czasy pozwalają skutecznie rozwiązać ten problem!
By ograniczyć wydatki należy skupić się przede wszystkim na zastosowanej technologii. Z tego powodu warto postawić na panele słoneczne. To niemała inwestycja, jednak dzięki niej znacznie zmniejsza się zapotrzebowanie na prąd z popularnych w Polsce elektrociepłowni. To także rozwiązanie ekologiczne, a jak wiadomo, ostatnimi czasy jest to sprawa szczególnie ważna. Budowanie systemów solarnych pozwala zadbać też o wizerunek marki, która zostanie uznana jako przyjazna dla środowiska.
Kiedy chodzi o oświetlenie hali, to nowoczesna technologia nie oznacza wyłącznie produkcji energii elektrycznej, ale zastosowania energooszczędnych żarówek. Chodzi oczywiście o lampy LED przemysłowe. Dlaczego warto z nich skorzystać? Jest to związane z fenomenalnymi parametrami, zwłaszcza w kontekście konkurencji.
Oświetlenie hali wymaga zastosowania odpowiednich żarówek. Pierwszym wyznacznikiem ich jakości jest skuteczność świetlna, która jest podawana w ilości lumenów emitowanych przy poborze jednego wata (lm/W). Im jest wyższa, tym lepiej. Okazuje się, że najnowsze lampy LED przemysłowe odznaczają się wymienioną skutecznością na poziomie nawet 130 lm/W, co jest zwyczajnie nieosiągalne dla tradycyjnych odpowiedników. Jak można się domyślić, daje to przewagę eksploatacyjną. Oznacza to, że oświetlenie hali produkcyjnej przy pomocy LED jest tańsze!
Kolejnym istotnym parametrem jest CRI, czyli współczynnik oddawania barw, który ocenia się w skali do 100. Współczesne lampy LED bardzo rzadko mają ów współczynnik niższy niż 75, zwykle to około 85 lub wyżej. To sprawa niesamowicie ważna szczególnie podczas produkcji, tym bardziej w branży medycznej, gdzie liczy się największa precyzja. Niskie CRI może bowiem oznaczać, że ciężko jest rozróżnić poszczególne kolory (np. malinowy, a bordowy; seledynowy, a żółty itd.). Łączy się to także z temperaturą barwy. Uznaje się, że najlepszy rozwiązaniem jest 4000-4500K, ponieważ jest to światło naturalne.
Nie można także zapominać o żywotności. Oświetlenie przemysłowe, jak wspomniane było wcześniej, nieraz pracuje 24 godziny na dobę, dlatego użycie starszych technologii wiąże się z koniecznością częstych wymian żarówek. Tymczasem lampy LED przemysłowe swoją żywotnością przekraczają nawet 100 000 godzin, czyli kilkanaście lat ciągłej pracy.
Oczywiście, sam zakup żarówek LED jest droższy od konkurencyjnych odpowiedników, ale po niedługim czasie ten się zwróci z nawiązką! Dołączając do tego wspomniane wcześniej panele słoneczne, koszty za energię elektryczną zmniejszą się diametralnie!!!
Rodzić się też może pytanie, jakie oprawy świetlne sprawdzą się najlepiej? Od razu należy zaznaczyć, że w halach (zarówno produkcyjnych, jak i magazynowych itd.) panują specyficzne warunki. Z tego powodu owe oprawy muszą być odporne na niekorzystne czynniki, takie jak wilgoć, wysokie zapylenie, czasami nawet obrażenia mechaniczne.
Najczęściej oświetlenie hali jest stworzone z opraw liniowych, czyli podłużnych. To optymalne rozwiązanie, ponieważ tego rodzaju lampy pozwalają oświetlić spory obszar, jednocześnie zachowując niski pobór energii. To najlepsze propozycja na przykład w przypadku alejek. Ciekawe są także produkty typu High Bay, czyli mniejsze, ale mocniejsze urządzenia.