Co to jest dezynfekcja? Jak skutecznie zdezynfekować pomieszczenie za pomocą lamp wirusobójczych?

Dezynfekcja to proces, który ma na celu zniszczenie drobnoustrojów  chorobotwórczych. Odkażaniu poddaje się przedmioty oraz powierzchnie,  które mogły zostać skażone bakteriami, wirusami lub grzybami.

Jedną z najbardziej skutecznych metod dezynfekcji jest technologia UV-C, którą wykorzystują lampy wirusobójcze. Światło ultrafioletowe jest bowiem zdolne usunąć z otoczenia wirusy, bakterie, grzyby lub zniszczyć DNA czy RNA wszelkich mikroorganizmów, które zostaną poddane naświetleniu. Co ważne, patogeny nie są w stanie uodpornić się na tę  metodę. Skuteczność promieni UV-C w dezynfekcji jest potwierdzona badaniami. Według The International Commission on Ilumination (CIE) dla większości  znanych nam bakterii i wirusów wymagana dawka promieni UV-C nie przekracza 8 mJ/cm2. Oznacza to, że lampa emitująca 1 W/m2 promieniowania UV-C, ustawiona w odległości 1 m od danej powierzchni, potrzebuje 80 sekund, aby ją zdezynfekować w 90%.

Jak skutecznie zdezynfekować pomieszczenie używając lamp wirusobójczych?

Można użyć albo lampy do bezpośredniej dezynfekcji powierzchni UV-C STERILON, a także korzystać z lamp przepływowych do dezynfekcji powietrza UV-C STERILON AIR. Dostępne są też lampy łączące obie te funkcje UV-C STERILON FLOW oraz specjalne wersje przeznaczone do dezynfekcji środków transportu publicznego UV-C STERILON CAR.

W przypadku bezpośredniej dezynfekcji powierzchni należy włączyć urządzenie, gdy pomieszczenie jest puste (nie jest wskazane wystawianie się na ekspozycje promieni UV-C). Korzystanie z lampy do dezynfekcji powierzchni jest bardzo proste. Wystarczy włączyć lampę na określony czas. Urządzenie emitując promienie UV-C bezpośrednio na powierzchnie niszczy wszelkie mikroorganizmy, w tym wszelkie wirusy, bakterie i grzyby. Zazwyczaj większość patogenów zostaje wyeliminowana w ciągu 15 min. Kompleksowa dezynfekcja trwa ok. 2 h. Przy dezynfekcji należy uwzględnić powierzchnię pomieszczenia i dostosować do niej moc lampy. Do dezynfekcji powierzchni możemy wykorzystać różne modele lamp UV-C STERILON – np. najbardziej  popularne lampy przenośne, albo zakupić oprawy przeznaczone do montażu sufitowego, które pełnią jednocześnie funkcję energooszczędnego oświetlenia (UV-C STERILON SQUARE).

Lena Lighting przedstawienie działania dezynfekcji przepływowej

Chcąc dokonać dezynfekcji powietrza możemy korzystać z lamp przepływowych (UV-C STERILON AIR, UV-C STERILON FLOW, czy UV-C STERILON CAR). Lampy przepływowe mogą bezpiecznie pracować w obecności ludzi i zwierząt, ponieważ dezynfekcja powietrza odbywa się we wnętrzu lampy. Dzięki wymuszonej cyrkulacji powietrze zasysane jest do środka lampy, po czym już zdezynfekowane za pomocą promieni ultrafioletowych powraca do obiegu. To bezpieczne i wygodne rozwiązanie, które zapewnia powietrze wolne od wirusów, bakterii i grzybów.


Wszystkie prawa zastrzeżone © 2023 Lena Lighting S.A.