Co to jest lumen z wata? Znaczenie skuteczności świetlnej w oszczędzaniu energii elektrycznej

Znaczenie skuteczności świetlnej w oszczędzaniu energii elektrycznej

Oświetlenie LED w porównaniu do tradycyjnych źródeł światła charakteryzuje się bardzo dużą skutecznością świetlną, co sprawia, że technologia ta generuje największe oszczędności energii elektrycznej, zapewniając jednocześnie bardzo dobre oświetlenie. Aby odpowiedzieć na pytanie, jakie jest znaczenie skuteczności świetlnej w oszczędzaniu energii elektrycznej należy zacząć od przybliżenia jednostki lumena i wata.

Lena Lighting zdjecie oprawy

Lumen (lm) określa ilość strumienia świetlnego wysyłanego z konkretnego źródła światłaIm większa wartość, tym światło jest jaśniejsze. Do wygenerowania światła zawsze potrzebna jest energia elektryczna. W układzie SI jest ona określana mianem wata (W). Każde źródło światła może wytworzyć z 1 wata określoną ilość światła, czyli lumenów. To właśnie ten stosunek określany jest jako skuteczność świetlna podawana w lumenach na Wat (lm/W).

Skuteczność świetlna zwana także wydajnością świetlną jest istotnie powiązana z energooszczędnością. Im wyższa skuteczność świetlna, tym lampa jest efektywniejsza, ponieważ do oświetlenia zużywa mniej energii elektrycznej. Znaczenie skuteczności świetlnej w oszczędzaniu energii elektrycznej jest zatem bardzo duże.


Wszystkie prawa zastrzeżone © 2023 Lena Lighting S.A.