Dlaczego diody LED migają? Efekt migotania światła w oprawach LED

Migotanie światła dzielimy na widoczne i niewidoczne, świadomie postrzegane przez obserwatora oraz mimowolnie wpływające na samopoczucie i zdrowie człowieka. Sam efekt zależny jest od układów zasilania, jakości prądu i napięcia w sieci oraz od rodzajów rozwiązań sterowania oprawami. Problem niestety dotyczy wszystkich źródeł światła, zarówno tradycyjnych żarówek, jak i energooszczędnych systemów LED. Skutki uboczne możemy odczuć nawet po kilkusekundowej ekspozycji na światło albo po długotrwałym okresie korzystania z wadliwego źródła.

Wpływ na zdrowie

Długi czas przebywania w pomieszczeniu, w którym częstotliwość światła jest wyższa niż 70 Hz może wpływać na nasze zdrowie oraz złe samopoczucie. Instalacja stateczników elektromagnetycznych w układzie zmniejsza ryzyko wystąpienia komplikacji. Musimy jednak pamiętać, że wraz z upływem czasu jakość emitowanego światła się  pogarsza, a co za tym idzie obniża się jego częstotliwość. Poza częstotliwością na efekt migotania wpływa również kształt fali oraz wielkość modulacji.
 
Do zbadania efektów migotania służą parametry:

  • Flicker Percent  –  określa cykliczną zmienność amplitudy światła, możemy obliczyć ją w ten sposób: Flicker Percent ≤ 0,0333 *częstotliwość migotania światła [HZ], wynika z tego, że częstotliwość migotania powyżej 3000 Hz spełnia wymogi bezpieczeństwa.  
  • Flicker Index – obejmuje procent migotania, kształt przebiegu oraz cykl pracy, współczynnik powinien mieścić się w granicach 0 – 0,1.

Efekt stroboskopowy

Poza tętnieniem światła może występować także zmiana percepcji postrzegania wzrokowego różnych częstotliwości źródła światła, tzw. efekt stroboskopowy. Powoduje on wrażenie zatrzymania, spowolnienia, stwarza zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Parametr SVM pozwala określić efekt stroboskopowy, przyjmuje się, że wartość SVM ≤ 0,4 znacząco obniża możliwość wystąpienia tego zjawiska.

Tętnienie świetlne a światło LED

Diody elektroluminescencyjne są o wiele bardziej czułe niż tradycyjne źródło światła. W momencie skoku napięcia w sieci elektrycznej może dojść do efektu migotania, aby temu zapobiec stosuje się filtry zabezpieczające w zasilaczach. Przy zakupie żarówek LED warto zwrócić szczególną uwagę na ich jakość. Zaopatrzenie się w źródło światła najwyższej jakości zmniejszy ryzyko wystąpienia migotania. Przyczyną tego zjawiska może być również wadliwa instalacja elektryczna, dlatego warto przy jakichkolwiek problemach z ledami przeprowadzić jej przegląd.

Oświetlenie ma ogromny wpływ na nasze zdrowie oraz samopoczucie. W ciągu dnia niezliczone źródła sztucznego światła oświetlają nasze miejsca pracy oraz wypoczynku. Warto poświecić uwagę i zainwestować w oprawy z wysokimi parametrami świetlnymi, które zmniejszą ryzyko występowania efektu migotania czy efektu stroboskopowego.


Wszystkie prawa zastrzeżone © 2023 Lena Lighting S.A.