Współczynnik oddawania barw (CRI) i jego znaczenie w zależności od miejsca aplikacji lampy

Współczynnik oddawania barw (CRI) i jego znaczenie

Współczynnik oddawania barw CRI to jeden z kluczowych parametrów oświetlenia. Colour Rendering Index określa jak dobrze postrzegane są barwy oświetlonych przedmiotów. CRI wyrażane jest w skali od 0 dla światła monochromatycznego do 100 dla światła białego. Im wyższa wartość, tym barwy są lepiej oddawane, a oświetlane przedmioty wyglądają naturalniej. Współczynnik CRI równy 100 oznacza, że przedmioty oglądane w tym świetle mają kolory takie, jakby były oświetlone światłem słonecznym. Im niższa jest wartość, tym bardziej barwy są zniekształcone i nienaturalne.

Wpływ wskaźnika CRI na wzrok i samopoczucie

Wierne odwzorowanie barw może mieć nie tylko znaczenie przy wykonywaniu pracy, w których wierne odwzorowanie kolorów ma duże znaczenie. Współczynnik CRI wpływa bowiem również na psychikę człowieka. W pomieszczeniu, w którym mamy do czynienia z oświetleniem o niskim współczynniku oddawania barw możemy gorzej się czuć, ponieważ nienaturalnie oświetlone przedmioty sprawiają, że nasze oczy szybciej się męczą.

Lena Lighting pokazanie zakresow cri na grafice

Znaczenie wskaźnika CRI w zależności od rodzaju i przeznaczenia miejsca instalacji

Wskaźnik CRI powinien zostać odpowiednio dobrany pod kątem przeznaczenia miejsca instalacji. W pomieszczeniach biurowych i w miejscach, w których ważne są detale, współczynnik oddawania barw powinien wynosić min. 80. Gdybyśmy chcieli jednak dobrze oświetlić dzieło sztuki, należałoby zastosować wskaźnik CRI na poziomie 95.

Generalnie oświetlenie z wysokim współczynnikiem CRI powinno być stosowane we wszystkich miejscach, w których wierne odwzorowanie kolorów ma duże znaczenie dla jakości wykonywanej pracy. Są to np.:

  • gabinety stomatologiczne,
  • salony fryzjerskie i kosmetyczne,
  • studia tatuażu,
  • zakłady poligraficzne,
  • sklepy odzieżowe,
  • markety budowlane,
  • galerie sztuki.

Dostrzegając wpływ wskaźnika oddawania barw na samopoczucie, oświetlenie z wysokim CRI warto stosować także w obiektach użyteczności publicznej – urzędach czy placówkach edukacyjnych. Oświetlenie takie wpływa na komfortowe samopoczucie oraz dobrą kondycję naszych oczu.


Wszystkie prawa zastrzeżone © 2023 Lena Lighting S.A.