Jak powstaje światło? Światło naturalne i jego znaczenie dla zdrowia człowieka. Czym jest światło?

Czym jest światło?

Światło to widzialna część promieniowania elektromagentycznego (optycznego), jego zakres sięga od 100 nm do 1mm i został podzielony na trzy fazy:

 • ultrafiolet
 • światło widzialne
 • podczerwień

Gdy fale osiągają odpowiednią długość są odbierane przez siatkówkę ludzkiego oka. Dla każdego z nas wartość ta jest inna, przyjmuje się jednak, że światło to promienie elektromagnetyczne o długości 380-780 nm. Abyśmy mogli cokolwiek zobaczyć światło musi dotrzeć do naszego oka i wywołać tzw. wrażenie wzrokowe. Poza kreowaniem naszej rzeczywistości światło przenosi również energię promienistą, charakterystyczne ciepło, które odczuwamy w promieniach  słońca czy przy zetknięciu z żarówką. Wykorzystywane jest  również przez rośliny w procesie fotosyntezy.

Źródła światła możemy podzielić na:

 • naturalne – gwiazdy, w tym Słońce, wyładowania atmosferyczne, wybrane organizmy (np. świetliki);
 • sztuczne – m.in. żarówki, ognisko, świeca, diody LED.

Warto wspomnieć również o obiektach, które odbijają światło, ale nie są jego źródłem. Mowa tutaj o planetach czy Księżycu, które tak silnie emitują promieniowanie, że wydaje się, iż same są gwiazdami. W rzeczywistości, tylko odbijają światło, tworząc na niebie dodatkowe świetlne konstelacje.

Lena Lighting luna swiatla na ziemia

Wpływ światła dziennego na zdrowie

Słońce przez setki lat było jedynym źródłem światła, które dzięki swoim właściwościom w wielu kulturach stało się obiektem kultu. Obserwacja natury przyniosła nam ogień, który zapoczątkował lawinę odkryć i udogodnień, zmieniających raz na zawsze nasze społeczeństwo. Nie ma wątpliwości, że sztuczne światło zrewolucjonizowało życie człowieka. Pozwoliło przedłużyć nasze funkcjonowanie także na czas po zmroku, umożliwiło ogrzewanie pomieszczeń oraz ciał, a także urozmaiciło jadłospis. Chociaż sztuczne światło wprowadziło wiele udogodnień nie jest w stanie w pełni zastąpić światła dziennego. Jest nam ono potrzebne do wielu procesów metabolicznych zachodzących w ludzkim organizmie.

Powołując się na liczne badania stwierdzono, że światło słoneczne poprawia:

 • koncentrację czy sen,
 • działa antydepresyjnie,
 • zwiększa naszą odporność
 • oraz redukuje zmęczenie.

Ma ogromny wpływa na naszą wydajność w trakcie codziennych czynności. Wspomaga również prawidłową pracę metabolizmu, utrzymanie prawidłowej wagi i apetytu.

Oświetlenie emitujące naturalne światło

Niestety nie wszystkie pomieszczenia możemy doświetlić tylko przy pomocy światła dziennego. Wiedząc jak ogromny wpływ ma ono na nasze samopoczucie i zdrowie, przy zakupie oświetlenia do naszego domu czy miejsca pracy powinnyśmy zdecydować się na neutralną temperaturę barwową źródła światła (od 4000K do 4500K). Koniecznie trzeba również zwrócić uwagę na wskaźnik oddawania barw Ra (CRI) – w pomieszczeniach powinien on wynosi minimum 80. Wtedy będziemy mieć pewność, że oświetlone przedmioty będą wyglądać naturalnie.

lena lighting puste dwa stanowiska w biurze

Oświetlenie LED pozwala nam na dostosowanie temperatury barwowej czy wskaźnika oddawania barw do swoich potrzeb oraz aktualnie panujących warunków. Cieszy się coraz większą popularnością również ze względu na:

 • dłuższą trwałość,
 • mniejszy pobór energii elektrycznej
 • czy maksymalny rozsył światła zaraz po włączeniu.

Na uwagę zasługują również nowe systemy oświetleniowe, które w myśl idei „Daylight harvesting” dostosowują się do biorytmu człowieka. Odbywa się to za pomocą technik sterowania sztucznym oświetleniem, które może zostać przyciemnione lub przełączone w odpowiedzi na zmieniającą się ilości światła dziennego. Ta zmiana intensywności świetlnej ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia, ponieważ:

 • dostosowuje się do naszego zegara biologicznego,
 • reguluje poziom hormonów i temperaturę ciała
 • oraz wpływa na nasze ogólne samopoczucie.

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2023 Lena Lighting S.A.