IoT co to jest? IoT w oświetleniu

Internet Rzeczy (IoT – Internet of Things lub Intelligence of Things) to najprościej mówiąc system urządzeń elektronicznych, które bez ingerencji człowieka, wyłącznie za pomocą sieci mogą się między sobą komunikować, wymieniać i przetwarzać dane. IoT w branży oświetleniowej to następny krok do przystosowania systemów świetlnych do naszego codziennego biorytmu oraz wygenerowania jeszcze większych oszczędności, przy jednoczesnym wzroście jakości naszego życia.

Inteligentny system zarządzania oświetleniem LED

Inteligentny system zarządzania oświetleniem LED to już nie tylko produkt elektrotechniczny, ale także produkt z branży IT. Gałąź ta o wiele szybciej adaptuje nowinki technologiczne i wykorzystuje je w codziennym życiu. Dlatego stworzenie całej sieci połączeń i nadajników zintegrowanych z układami zasilającymi oprawy dało możliwość:

  • kontrolowania i dostosowywania światła do temperatury otoczenia,
  • ciśnienia atmosferycznego,
  • natężenia światła naturalnego,
  • analizy kubatury pomieszczenia
  • czy natężenia ruchu w obrębie opraw.

Ta nieograniczona ilość danych jest podstawą analizy i dostosowywania funkcji oświetlenia do panujących aktualnie warunków. Informacje te można wykorzystać nie tylko do poprawienia komfortu i bezpieczeństwa użytkowników, ale także zwiększenia oszczędności eksploatacyjnych.

Lena Lighting schemat iot

ClueIN – system w zgodzie z biorytmem człowieka

System ClueIN od Lena Lighting daje nam możliwość dostosowania światła do aktualnych potrzeb użytkownika z jednoczesnym poszanowaniem efektywności energetycznej. Sprawdzi się w każdym obiekcie, niezależnie od jego wielkości oraz funkcji. Do adaptacji systemu nie jest wymagany również remont ani specjalne okablowanie. Za pomocą aplikacji ClueIN możliwe jest sterowanie praktycznie z dowolnego miejsca na Ziemi, w którym jest dostęp do sieci. System analizuje ruch w pomieszczeniach i dostosowuje światło do obecności użytkowników w obrębie funkcjonowania opraw. ClueIn synchronizuje się z porą roku czy dnia oraz ilością naturalnego światła, które dostaje się do pomieszczeń i w ten sposób dba o zapewnienie pożądanej ilości światła nie marnując przy tym energii elektrycznej.

Human Centric Lighting to koncepcja mówiąca o rozwoju technologii, która wpływa na samopoczucie oraz wydajność pracowników, maksymalnie wykorzystuje potencjał światła dziennego. Pozwala ona na dostosowanie oświetlenia do danej chwili i stworzenia płynnych warunków świetlnych, przypominających naturalny cykl dobowy. Odpowiednio dobierane jest natężenie oraz temperatura barwowa, która w zależności od potrzeb może nas pobudzać do działania, albo relaksować. Ludzki zegar biologiczny współgra bowiem ze światłem oraz składem widmowym zatem zarówno nasza czujność, jak i poziom hormonów, czy temperatura ciała są w jakimś stopniu zależne od światła. Nowoczesne systemy oświetleniowe wykorzystują tę wiedzę i zależności, i wpływają zarówno na wydajność, jak i na nastrój oraz komfort człowieka.

ClueCity – inteligentny system zarządzania dla miast

Internet Rzeczy można również wykorzystać na większą skalę. Technologia Clue City od Lena Lighting to rozwiązanie, które łączy w sobie zdalny bezprzewodowy system, składający się z urządzeń sterujących, łączących się z siecią internetową oraz z zaawansowanych technologicznie lamp ledowych. Nieograniczona pojemność systemu umożliwia zarządzanie oświetleniem zarówno na małych placach, jak i dużych aglomeracjach miejskich. Clue City pozwala także na kontrolę i optymalizację oświetlenia oraz monitorowanie i bezpieczne gromadzenie danych. Bieżący stan systemu przechowywany jest w chmurze i można nim zarządzać z dowolnego miejsca na świecie za pomocą interfejsu.

Poprzez modernizację oświetlenia i zamontowanie lamp drogowych z modułem LED obsługiwanych przez bezprzewodowy system sterowania, miasta i gminy mogą zaoszczędzić na zużyciu energii elektrycznej i kosztach jej utrzymania. Mieszkańcy zyskują światło o wysokich parametrach, które zapewnia lepszą widoczność i wspiera bezpieczeństwo kierowców oraz pieszych. W przypadku awarii (zużycia energii, braku zasilania, okresowym przeglądzie), czas reakcji służb serwisowych skraca się do minimum, gdyż są one na bieżąco informowane o potrzebie jakiejkolwiek interwencji.

IoT daje możliwość zapewnienia optymalnego systemu oświetleniowego nie tylko pod względem bezpieczeństwa, wydajności i komfortu użytkowników przebywających w pomieszczeniach, ale też oszczędności energii elektrycznej, a więc zrównoważonego rozwoju i proekologicznych działań. To idealny przykład jak technologia może pomóc w redukcji śladu węglowego i ochronie środowiska naturalnego.

Lena Lighting pokaz aplikacji iot

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2023 Lena Lighting S.A.