Temperatura barwowa – zastosowanie

Przy wyborze światła do mieszkań, biur, magazynów czy warsztatów warto kierować się również temperaturą barwową – jest to współczynnik, który w dużej mierze decyduje o komforcie i precyzji wykonywania przez nas pracy. Światło ciepłe, chłodne lub naturalne, każde z nich w inny sposób wpływa na nasze samopoczucie (pobudza, relaksuje, koncentruje) oraz odbiór otoczenia (postrzeganie kolorów, kształtów). W okresie jesienno-zimowym szczególnie korzystamy ze światła sztucznego, które powinnyśmy w pełni dobrać do wykonywanych przez nas aktywności oraz funkcji pomieszczenia, w którym się znajduje.

Lena Lighting zakres temperatur barwowych

Temperatura barwowa określana jest w Kalwinach, a wartości dla różnych źródeł światła prezentują się tak:

  • 2800 K – barwa bardzo ciepłobiała (żarówkowa),
  • 3200 K - barwa światła żarowego lamp studyjnych
  • 4000 K - barwa biała
  • 5000 K – barwa chłodnobiała,
  • 6500 K - barwa dzienna

Podział ten wykazuje, że światło ciepłe posiada wartość poniżej 3300 K, natomiast zimne powyżej 5000 K. Przedział pomiędzy określany jest jako barwa tzw. neutralna. Przy wyborze temperatury barwowej oświetlenia szczególną uwagę należy skupić na przeznaczeniu danego miejsca. Na rynku dostępny jest szeroki wachlarz produktów o różnych parametrach świetlnych, na pewno znajdzie się taki, który sprosta nawet najbardziej wymagającym użytkownikom.

Światło zimne

Wszelkie chłodne barwy zapewniają pobudzenie i z tego powodu chętnie wykorzystywane są przy pracy. Miejsca takie jak magazyny, hale produkcyjne czy warsztaty, w których wymagana jest ciągła koncentracja i uważność zazwyczaj wyposażone są w oprawy emitujące światło zimne. Ten rodzaj oświetlenia znajdziemy również w centrach handlowych, witrynach sklepowych, na półkach, w miejscach, w których prezentowane są produkty przyciągające uwagę potencjalnych klientów.

Światło białe

Światło białe temperaturą barwową najbardziej przypomina światło słoneczne. Ze względu na swój uniwersalizm jest bardzo często wykorzystywane w różnego rodzaju wnętrzach. Szczególnie sprawdzi się tam, gdzie zależy nam na oddaniu rzeczywistych kolorów, w łazience, w której się malujemy czy garderobie, gdzie wybieramy swój strój. Barwa ta sprzyja również aktywności fizycznej, dlatego możemy ją spotkać na siłowniach, salach fitness czy basenie.

Światło ciepłe

Kiedy chcemy się zrelaksować i wyciszyć najlepiej wyposażmy swoją przestrzeń w światło ciepłe. Oprawy emitujące takie światło nadają wnętrzu wyjątkowego klimatu, dlatego tak chętnie aranżowane są w salonach, sypialniach czy jadalniach.

Zmieniaj temperaturę barwową przy pomocy inteligentnego systemu sterowania oświetleniem

Co zrobić, kiedy dane pomieszczenie wymaga zarówno światła chłodnego, jak i ciepłego?

W sypialni o poranku najlepiej być rześkim i pobudzonym, kiedy wracamy po pracy chcemy się zrelaksować i odpocząć. To samo dotyczy łazienki, rano, kiedy szykujemy się do wyjścia potrzebujemy światła chłodnego, wieczorem, kiedy bierzemy odprężającą kąpiel najlepiej, aby emitowało światło ciepłe. Stosowanie kilku źródeł światła mogłoby być kłopotliwe i kosztowne, warto zdecydować się w takim przypadku na inteligentny system sterowania oświetleniem, który pozwoli dostosować temperaturę barwową do naszych aktualnych potrzeb. System wykorzystuje ledowe żarówki, których parametrami możemy zarządzać za pomocą aplikacji.

Lena Lighting osoba uzywajaca telefonu

Inteligentny system sterowania oświetleniem ClueIn od Lena Lighting to rozwiązanie analizujące czynniki takie jak obecność ludzi, warunki pogodowe, porę dnia, czy ilość światła naturalnego w pomieszczeniach. Zapewnia perfekcyjne dostosowanie instalacji świetlnych do bieżących potrzeb i do naturalnego biorytmu człowieka, który jest ściśle zależny od światła dziennego. W połączeniu z nowoczesnymi lampami LED produkowanymi przez Lena Lighting, system pomaga również redukować emisję gazów cieplarnianych oraz zmniejszyć wydatki na prąd.


Wszystkie prawa zastrzeżone © 2023 Lena Lighting S.A.