Skuteczność świetlna opraw ledowych

Kiedyś przy wyborze żarówki o zakupie decydowała jej moc. Jednak dzisiejszy rynek oferuje nam wiele źródeł światła, w tym ledy, tak więc powinnyśmy zwrócić również uwagę na inne parametry m.in.: strumień świetlny czy skuteczność świetlną. Jak w takim razie wybrać odpowiednie oświetlenie?

Skuteczność świetlna

O skuteczności świetlnej decydują dwa czynniki – strumień i moc świetlna. Pierwszy parametr określany jest jednostką lumenów (lm), im większa jego wartość tym światło będzie jaśniejsze. Do wygenerowania promienia świetlnego potrzebna jest jednak moc liczona w watach (W). W zależności od jakości źródła światła z określonej ilości energii możemy wyprodukować konkretną ilość światła, czyli strumienia świetlnego. Stosunek lumena do watu daje nam skuteczność świetlną (lm/W). Im wyższy jest ten parametr, tym lampa jest efektywniejsza, a co za tym idzie zużywa mniej energii elektrycznej i jest przyjazna dla środowiska naturalnego.

Lumen użyteczny

Lampy żarowe pobierają bardzo dużo energii, ale 90% z niej przekłada się na energię cieplną zamiast na światło. Ten sam problem dotyczy ilości widzialnego światła. Żarówki świecą we wszystkich kierunkach, przez co część światła marnuje się, a część pochłaniania jest przez materiał. Dlatego pod uwagę musimy wziąć lumeny użyteczne, uwzględniające wszystkie straty wynikające z układu optycznego i zasilającego. Problem ten nie dotyczy ledów, ich kąt świecenia jest ukierunkowany, a całe emitowane przez nie światło trafia do pomieszczenia.

Skuteczność świetlna tradycyjnych żarówek a technologii LED

Skuteczność świetlna diod LED może wynosić nawet 300 lm/W, to ponad 18 razy więcej od tradycyjnych żarówek (16,6 lm/W). Chociaż ledy są droższym źródłem światła, warto się na nie zdecydować ze względu na ich wysoką energooszczędność oraz długą żywotność. Taka inwestycja szybko się bowiem zwróci. Oświetlenie LED może generować również wiele odcieni światła, od białego przez neutralne do ciepłego. Dzięki temu możemy kreować przestrzeń, zwiększyć jej funkcjonalność i przytulność.

Lena Lighting przyklad lampy z wypisanymi parametrami

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2023 Lena Lighting S.A.