Rozsył strumienia świetlnego przy oświetleniu ulic

Oświetlenie ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa drogowego i musi ściśle odpowiadać standardom określonym w normach prawnych. Jego dobór zależny jest od stanu samych dróg, grupy użytkowników oraz przepisów drogowych na wyznaczonym odcinku. Wpływa nie tylko na komfort jazdy samochodem, ale także przemieszczania się pieszych, rowerzystów czy na jakość życia mieszkańców – zmniejsza się przestępczość, liczba wypadków, a zwiększa się atrakcyjność miejsca.

W Polsce, ze względu na położenie geograficzne, szybko robi się ciemno, a warunki pogodowe są zmienne. W związku z tym sztuczne oświetlenie jest szczególnie potrzebne na drogach i chodnikach. Rozwiązania oświetleniowe powinny uwzględnić nie tylko wysokie parametry świetlne, ale także kwestię energooszczędności. Warto zainwestować w moduły LED, wysokiej trwałości oprawy, które starczą na lata. Wyposażenie ich dodatkowo w czujnik ruchu czy inteligentny system sterowania pozwoli na dostosowanie mocy świetlnej do aktualnej pory dnia czy natężenia naturalnego światła.

Lena Lighting widok z gory obwodnicy w srodzie wlkp

Jednym z ważniejszych czynników, który decyduje o jakości oświetlenia jest strumień świetlny. Lampy różnią się nie tylko źródłem światła czy samą budową opraw, ale także kątem nachylenia względem powierzchni. Możemy wyróżnić cztery rodzaje rozsyłu światła:

  1. wąski strumień światła – (do 120°) doskonale nadaje się do oświetlenia punktowego np. obrazu w galerii.
  2. szeroki strumień światła – (od 120°) zapewnia oświetlenie dużej przestrzeni np. wnętrza.
  3. symetryczny strumień świetlny – (360°) równomiernie oświetla przestrzeń np. tradycyjne żarówki.
  4. asymetryczny strumień świetlny – niestandardowe oświetlenie, stosuje się w przestrzeni o specjalnych wymaganiach, do których należy oświetlenie uliczne i drogowe.

Oświetlenie uliczne musi być dostosowane do różnego rodzaju dróg. Głównym zadaniem jest zapewnienie dobrej widoczności kierowcom oraz przechodniom. Lampa powinna oświetlać całą szerokość ulicy (połowę, jeśli lampy znajdują się po obu stronach drogi) oraz chodnik. W tym celu wykorzystuje się oprawy LED o asymetrycznym kształcie, zapewniają one maksymalne bezpieczeństwo.

Lampy o niestandardowym świetle można umiejętnie zamontować na całej długości drogi. Szersze odległości między słupami pozwolą zaoszczędzić na kosztach za energię elektryczną, zakup samego sprzętu oraz robociznę. Chronią przed efektem olśnienia, szczególnie niepożądanym na drodze, gdzie dynamika jazdy jest zmienna i wymagana jest szczególna czujność. Źle dobrany rozsył światła może skutkować również tzw. efektem zanieczyszczenia światłem. Zjawisko to jest szczególnie widoczne po zmroku, dotyczy ulic, budynków, placów czy parków.


Wszystkie prawa zastrzeżone © 2023 Lena Lighting S.A.