Projektowanie oświetlenia

Jednym w ważniejszy elementów w każdym wnętrzu jest odpowiednio dobrane oświetlenie. Starannie przemyślany projekt sprawi, że pomieszczenie stanie się funkcjonalne i przyjazne dla użytkowników. Proces ten należy podzielić na kilka etapów, tak aby końcowy efekt był jak najbardziej zadowalający oraz spełniał wszelkie normy oraz założenia.

Analiza

Do stworzenia koncepcji projektu niezbędna jest dokładna analiza miejsca, w którym zostanie zamontowane oświetlenie. Już na tak wczesnym etapie warto pomyśleć o układzie pomieszczenia, nie tylko jeśli chodzi o sufit czy ściany, ale również umiejscowienie poszczególnych mebli oraz sprzętu. Pozwoli to również na rozplanowanie instalacji elektrycznej wraz z zestawieniem zasilaczy o odpowiedniej mocy.

Analiza ma doprowadzić także do ustalenia odpowiedni parametrów świetlnych. Oprawy powinny spełniać określone warunki, nie tylko narzucone przez normy prawne, ale także odpowiadające funkcji, jaką światło będzie spełniać w danym pomieszczeniu. W tym celu należy określić m.in.:

 • natężenie,
 • moc,
 • temperaturę barwową światła,
 • stopień ochrony przed olśnieniem,
 • czy efektem stroboskopowym.

Prawidłowo dobrane oświetlenie pozwoli na komfortową i bezpieczną pracę lub odpoczynek.

Lena Lighting dwie osoby rozmawiaja o projekcie

Dochodzi również aspekt jakościowy opraw, ich odporność na uderzenia mechaniczne, szczelność przed wilgocią czy zapyleniem. Szczególnie pomocne może okazać się zebranie informacji środowiskowych:

 • do czego przeznaczone są miejsca, które trzeba oświetlić,
 • w jakich warunkach atmosferycznych będą działać lampy,
 • i kto będzie z nich korzystał.

Im więcej informacji, tym oprawy precyzyjniej zostaną dobrane do stanowiska. Powinny wyróżniać się również wysoką skutecznością świetlną, która pozwoli na lata użytkowania oraz oszczędności na energii elektrycznej.

Ta wszechstronna analiza musi uwzględniać także indywidualne potrzeby klienta oraz ustalenia dotyczące zadań wzrokowych, które będą w danym pomieszczeniu wykonywane.

Należy do nich określenie:

 • zarysu detali, które mają być rejestrowane,
 • ruchu w obrębie opraw,
 • oraz układu przestrzeni,
 • czy ewentualnych możliwości odbijania się światła.
Lena Lighting pracownicy ogladaja katalog

Koncepcja

Po zebraniu wszystkich danych, które wyniknęły z analizy, dobieramy konkretne oprawy oświetleniowe, decydujemy o ich parametrach oraz rozmieszczeniu. Koncepcja musi być zgodna ze specyfikacją, odpowiednimi standardami oraz brać pod uwagę koszty inwestycyjne czy eksploatacyjne. Projekt ten musi, nie tylko łączyć w sobie wszystkie techniczne aspekty, ale również te estetyczne. Niezbędna jest wiedza na temat całego przedsięwzięcia, aranżacji oraz wykończenia wnętrza.

Projekt

W fazie projektowania zapadają decyzje dotyczące wykorzystania konkretnych modeli lamp, systemu zarządzania oświetleniem, aranżacji oraz montażu. Dokonywana jest również kalkulacja kosztów. Praca zakończona zostaje przygotowaniem kompletnego projektu technicznego oraz wyznaczeniem działań na każdym etapie inwestycji.


Wszystkie prawa zastrzeżone © 2023 Lena Lighting S.A.