Lampy do lakierni – oświetlenie lakierni

Każde miejsce pracy powinno być odpowiednio oświetlone. Wynika to nie tylko z odgórnie ustalonych norm, ale także bezpieczeństwa, komfortu oraz jakości wykonanej pracy. Niektóre zawody szczególnie wymagają precyzyjnego oświetlenia, do grupy tej możemy zaliczyć lakierników. Zawód ten bezpośrednio związany jest ze światłem, które mocno wpływa na postrzeganie kolorów oraz kształtów. Wysokiej jakości oprawy ułatwiają dobór odcieni oraz pozwalają dostrzec wszelkie niedociągnięcia, niewidoczne gołym okiem. Inwestycja w odpowiednie lampy przyczynia się do zwiększenia komfortu pracy oraz jakości wykonywanych zadań.

Lena Lighting pracownik trzyma element do lakierowania

Technologia LED

W przypadku miejsca pracy, jakim jest lakiernia, im więcej światła w pomieszczeniu, tym lepiej. Mocne źródło światła o szerokim kącie świecenia pozwoli doświetlić całą powierzchnię. Przy tak dużej eksploatacji oświetlenia najlepiej sprawdzą się oprawy LED o wysokiej skuteczności świetlnej. Wiąże się to ze zużyciem mniejszej ilości energii elektrycznej, przy jednoczesnym zachowaniu efektywności oprawy. Diody elektroluminescencyjne są przez to energooszczędne i przyjazne dla środowiska naturalnego.

Czym się kierować przy wyborze światła do lakierni?

Ze względu na obecność substancji wybuchowych, rozpuszczalników czy pyłu, oprawy w lakierni powinny być hermetyczne. Odpowiednio zabezpieczyć należy również samą instalację elektryczną, najlepiej we wnękach znajdujących się w panelach oprawy. W ten sposób zmniejszamy ryzyko powstania mieszaniny szkodliwych dla zdrowia substancji. Przy pracy wymagającej precyzji i skupienia konieczne jest naturalne światło, dlatego temperatura barwowa oprawy najlepiej, żeby wynosiła 4000-4500K. Równie ważny jest współczynnik oddawania barw, aby wiernie odwzorowywać kolory CRI musi być jak najwyższe (minimum to 95 Ra). Musimy pamiętać również o mocnym, kierunkowym oświetleniu, które dostarczy nam odpowiednią ilość punktów świetlnych. W związku z tym natężenie powinno sięgać minimum 750 lx.

Lena Lighting pokaz cri na fotografii

Instalacja świetlna

Stanowisko pracy należy oświetlić z każdej strony, najlepiej w formie zintegrowanego źródła światła, aby móc równomiernie doświetlić lakierowany pojazd. Dobrze jeśli system świetlny umożliwia nam włączenie oświetlenia sekcjami, akurat tam gdzie najbardziej go potrzebujemy. Oświetlenie powinno być tak zamontowane, aby w trakcie pracy nie rzucało cienia na lakierowaną powierzchnię. Dobrym miejscem instalacji lamp jest styk ścian z sufitem oraz w narożnikach na poziomie podłogi. W ten sposób stanowisko pracy zostanie dobrze oświetlone górnymi oprawami, a miejsca podprogowe, najtrudniej dostępne, pionowymi.

Lampy ręczne

Poza oświetleniem ogólnym warto doposażyć warsztat lakierniczy w lampy ręczne, które ułatwią i przyspieszą prace. Jedną z propozycji jest oprawa Profi Slim Service Set 12W 230V od Lena Lighting, która dzięki swojej poręcznej i szczelnej obudowie zapewnia wygodę użytkowania. Uchwyty pozwalają na montaż lampy w dowolnym miejscu, nawet pod maską samochodu. To wysoce trwała i energooszczędna oprawa, która oświetli powierzchnię komfortowym dla oczu światłem. Jeśli poszukujemy funkcjonalnej i lekkie lampy ręcznej przyjrzyjmy się oprawie Avior LED CRI 95. Bateria starcza na 3,5h pracy, przy funkcji latarki na aż 8h. Do instalacji lampy możemy wykorzystać magnes albo obrotowy hak. Światło o współczynniku barwowym 95 Ra pozwala na odzwierciedlenie naturalnych kolorów.


Wszystkie prawa zastrzeżone © 2023 Lena Lighting S.A.