Różnice między lampą halogenową a oświetleniem LED

Oświetlenie LED od kilku lat zyskuje na popularności, wypierając żarówki halogenowe. Dlaczego warto podążać tym trendem i jakie korzyści przynosi wybór nowoczesnej technologii modułów LED-owych – na te i wiele innych pytań odpowiadamy w naszym artykule.

Lena Lighting produkcja ledow

Żarówki halogenowe - początki

Oświetlenie halogenowe, które pojawiło się na początku lat 2000., przez długi czas święciło triumfy i gościło w niemal każdym domu, uchodząc za znacznie bardziej energooszczędne niż modele żarowe. Rzeczywiście, system halogenowy to ulepszona wersja tradycyjnych żarówek, które były wyposażone wyłącznie w tak zwany żarnik, niezabezpieczony w żaden sposób przed wzrastającą temperaturą, szybko ulegały przegrzaniu, a w konsekwencji spaleniu.  

Żarówki tradycyjne to dziś przeżytek, który nie zapewniał odpowiedniego poziomu oświetlenia wnętrz i był równie problematyczny pod względem utylizacji. Nic więc dziwnego, że na ich tle znacznie lepiej wypadały systemy halogenowe, wciąż stanowiące element wyposażenia wielu gospodarstw domowych w Polsce. 

Cechy szczególne żarówek halogenowych

Wnętrze żarówki halogenowej, w przeciwieństwie do jej poprzedniczki, wypełnia gaz szlachetny – najczęściej z domieszką jodu bądź innych fluorowców – powodując, że wolframowy żarnik na bieżąco ulega procesom regeneracji, a sam gaz zamienia się w czystą energię. Efektem tych działań jest dłuższa żywotność i lepsza sprawność żarówki, której nie trzeba tak często wymieniać, a także bardzo dobra jakość dostarczanego światła.

Żarówki halogenowe oferują do 2000 godzin pracy i o około 20% mniejszy pobór energii niż ich poprzedniczki. Jednak w obliczu ogromnych zmian, jakie niesie ze sobą oświetlenie LED, halogeny nie wypadają już tak dobrze. 

Zalety oświetlenia LED

Obecnie prym w świecie oświetlenia wiedzie technologia modułów LED-owych. To najbardziej energooszczędne i wygodne rozwiązanie, dostępne jest między innymi w postaci pojedynczych żarówek czy pasków, które można wygodnie i w łatwy sposób zamocować w dowolnym miejscu w domu: we wnękach ścianek działowych czy pod wanną. Paski LED występują w wielu wariantach kolorystycznych. 

Komfort montażu i użytkowania to nie jedyna zaleta LED. Oświetlenie to charakteryzuje się niezwykle długą żywotnością, niewielkimi rozmiarami, a także możliwością sterowania jasnością i barwą światła. W ten sposób z łatwością dostosowuje się do naturalnego biorytmu użytkowników, wpływając bezpośrednio na ich emocje, samopoczucie i nastrój. Jedną z takich lamp jest Sizzano, której technologia Multi LED pozwala na wybór 4 nastaw strumienia i mocy światła, zwiększając jej uniwersalność i funkcjonalność, przy jednoczesnym ograniczeniu ilości indeksów do niezbędnego minimum. Oprawa została doceniona w konkursie Red Dot 2022 za wysokiej klasy wzornictwo oraz energooszczędne, innowacyjne rozwiązania technologiczne. 

LED o krok dalej

Na rynku pojawia się coraz więcej lamp wyposażonych w zaawansowane moduły LED-owe, które dostarczają wysokiej jakości światło zarówno we wnętrzach, jak i w obrębie infrastruktury ulicznej. Doskonałym przykładem jest rodzina lamp Tiara LED oraz Tiara LED Pro od Lena Lighting, które w sposób inteligentny oświetlają uliczne arterie, będąc kompatybilnymi z systemem zdalnego zarządzania ClueCity. 

Dzięki tego typu posunięciom, oszczędności gmin zaopatrzonych w system Tiara LED sięgają niebagatelnego poziomu 70%, a sam system ClueCity, oraz jego odpowiednik stworzony z myślą o wnętrzach, ClueIn, pozwalają na intuicyjną obsługę lamp dostosowaną do aktualnych potrzeb użytkowników: cyklu dobowego, naturalnego biorytmu, zapewniając doskonałe warunki funkcjonowania w ciągu dnia oraz nocą. 

Ekologia LED

Diody elektroluminescencyjne generują światło już nie za pomocą żarnika, a półprzewodnika, np. arsenku galu. W ten sposób ich wydajność jest znacząco wydłużona (żywotność LED-owych źródeł światła wynosi od 20 000 do 50 000 godzin), co przekłada się na zmniejszenie procesu generowania odpadów elektrycznych. 

Ponadto oświetlenie LED, w przeciwieństwie do halogenowego, jest energooszczędne. Cechuje je wysoka efektywność energetyczna: mimo bardzo niskiego poboru prądu elektrycznego, są one w stanie osiągnąć maksymalną moc. Żarówki LED-owe, aby uzyskać parametralny efekt świetlny, co ich tradycyjne odpowiedniki, zużywają o ponad 50% mniej energii elektrycznej.  


Wszystkie prawa zastrzeżone © 2023 Lena Lighting S.A.