UV-C jako ochrona zdrowia w przypadku skażenia chemicznego i biologicznego

Technologia UV-C posiada silne właściwości biobójcze. Jest ona jedną z najskuteczniejszych metod dezynfekcji. Urządzenia wykorzystujące światło ultrafioletowe (m.in. UV-C Sterilon)  są skuteczną bronią w szybkiej walce z bakteriami i wirusami m.in. Ebola, Wąglik, Dżuma czy Koronawirus. 

Dlatego stały się bardzo popularne podczas pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Ich skuteczność w dezynfekcji przyczyniła się do powszechnego zastosowania. Używa się ich już nie tylko w placówkach medycznych, obiektach użyteczności publicznej, powierzchniach handlowych czy usługowych, ale także w firmach produkcyjnych, biurowcach, a nawet prywatnych domach. Ponieważ proces dezynfekcji odbywa się we wnętrzu konstrukcji, urządzenia te mogą bezpiecznie pracować w obecności ludzi i zwierząt.

W obecnych czasach zagrożenie skażeniem biologicznym i chemicznym może pochodzić nie tylko z rozwijającej się pandemii, ale również niecelowego działania człowieka, czy nawet bioterroryzmu.

Z pomocą przychodzi tutaj technologia UV-C, która ma bardzo szerokie zastosowanie w kontekście dezynfekcji powierzchni i powietrza. Według przeprowadzonych badań światło ultrafioletowe niszczy lub dezaktywuje wszelkie wirusy, bakterie, zarodniki bakterii i pleśni oraz grzyby. Uszkadzając łańcuchy DNA, RNA prowadzi do ich rozpadu. Po naświetlaniu promieniami UV-C, DNA mikroorganizmów nie może się już replikować. 

Światło ultrafioletowe pozwala na szybką dezynfekcję i może istotnie wspierać proces usunięcia czynnika biologicznego z pomieszczeń. Najgroźniejsze patogeny charakteryzują się wysoką zjadliwością i śmiertelnością oraz niezwykle szybko rozprzestrzeniają się miedzy ludźmi. Natychmiastowa ich eliminacja pozwala znacząco ograniczyć możliwości wywołania paniki i poważnych skutków społecznych. Szybka technologia dezynfekcji z użyciem lamp UV-C jest w takich przypadkach nieoceniona.

Lena Lighting dezynfekcja sterilon

Lena Lighting posiada w swojej ofercie szeroka gamę produktów emitujących światło UV-C – przeznaczonych do różnej wielkości powierzchni.

Do tych największych przeznaczony jest UV-C Sterilon Max.  Usuwa wirusy, bakterie i grzyby, a dzięki zastosowaniu takich akcesoriów jak filtr HEPA czy filtr węglowy także lotne związki organiczne, pyły oraz nieprzyjemne zapachy. To super wydajne, wolnostojące urządzenie zostało skonstruowane specjalnie na potrzeby dużych pomieszczeń, w których przebywają ludzie. Urządzenie to pracuje bardzo cicho, gwarantując maksymalny komfort użytkowania. UV-C Sterilon Max usuwa 99,97% patogenów i innych zanieczyszczeń z powietrza.

*Wybrane wirusy wrażliwe na działanie UV-C: Hepatitis A (WZW/A), Influenza virus, MS-2 Coliphase, Polio virus, Rotavirus, Berne virus, SARS Coronavirus CoV-P9, SARS Coronavirus (Hanoi); SARS-CoV-2.

*Wybrane bakterie wrażliwe na działanie UV-C: Bacillus anthracis- wąglik, B. parathyphosus- dur rzekomy, zwany też paradurem lub tyfusem rzekomym, B.suptilis- laseczka sienna, Clostridium tetani- Laseczka tężca, Corynebacterium diphteriae, Escherichia coli- E. coli, czyli pałeczka okrężnicy, Klebsiella terrifani, Legionella pneumophila , Micrococcus candidus , Micrococcus sphaeroides , Mycobacterium tuberculosis, Neisseria catarrhalis, Streptococcus faecalis- zwana również paciorkowcem kałowym


Wszystkie prawa zastrzeżone © 2023 Lena Lighting S.A.