Normy oświetlenia szkół i uczelni – przepisy i wymagania

Aby praca czy nauka były bardziej efektywne, należy zadbać o odpowiednie warunki, w tym również o stosowne oświetlenie pomieszczenia. Dlatego szkoły oraz uczelnie w tej kwestii podlegają pod restrykcyjne wytyczne. W naszym artykule przeczytasz o przepisach dotyczących oświetlenia w placówkach edukacyjnych.

Światło a praca i nauka

Wzrok to zmysł, bez którego trudno się obejść. Wystarczy nocą wyłączyć światło w pomieszczeniu, aby stracić orientację. Patrzenie dostarcza nam około 83% całej wiedzy o świecie. Dlatego bardzo ważna jest troska o oczy każdego dnia.

Jednym z kluczowych elementów, mających wpływ na jakość widzenia, jest dobór sztucznego światła, które towarzyszy nam na co dzień. Jego nieodpowiednie natężenie czy barwa nie sprzyjają odpoczynkowi, ale także pracy oraz nauce. Dlatego w placówkach edukacyjnych oświetlenie podlega normom i wymaganiom określonym przepisami prawnymi.

Rozwiązania oświetleniowe dla szkół i uczelni

Niezależnie od miejsca nauki, warto zadbać o odpowiednio dostosowane światło, które zapewni komfortowe warunki do czytania, pisania czy spędzania czasu przy komputerze. Już pojawiające się niekiedy delikatne migotanie lub zły kąt padania promieni świetlnych przekłada się na jakość wykonywanych obowiązków. Jednym z najlepszych rozwiązań, które trafia do szkół jest panel nadtynkowy LED, który zapewnia dużą stabilność emisji światła, szeroki kąt rozsyłu oraz naturalną temperaturę 3000K i 4000K. Doskonałym przykładem tego typu oświetlenia może być kaseton SQ 600 LED od Lena Lighting, którego korpus wykonany został z tworzywa, dzięki czemu charakteryzuje się niską wagą. Klosz zapewnia lampie doskonałe właściwości świetlne. Zintegrowany moduł LED gwarantuje z kolei niskie zużycie energii elektrycznej.

Normy prawne dotyczące oświetlenia w szkołach i na uniwersytetach

Normy dotyczące oświetlenia szkół i innych placówek edukacyjnych są nie tylko restrykcyjne, ale także niezwykle szczegółowe. Opisują one, jakie parametry powinny mieć lampy w klasach i aulach wykładowych, w bibliotekach i czytelniach, na boiskach i w halach sportowych, w pomieszczeniach komputerowych, kreślarniach, ale także w salach muzycznych czy laboratoryjnych. Każda przestrzeń ma własne wymagania, które szkoły są zobowiązane spełnić.

Jedną z najważniejszych norm dotyczących oświetlenia w pomieszczeniach dydaktycznych jest norma PN-EN 12464-1:2012 „Światło i oświetlenie – oświetlenie miejsc pracy – Część 1”, która precyzyjnie określa wymagania dotyczące natężenia, temperatury barwowej oraz wskaźnika oddawania barw w pomieszczeniach biurowych. Co istotne, szkoły i uniwersytety podlegają także pod Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31.12.2002 roku w sprawie BHP w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach, a także Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12.04.2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki przeznaczone na pobyt ludzi.

Wszystkie zawarte w przepisach prawnych wytyczne spełniają lampy Lena Lighting dedykowane tego typu placówkom. Świetnym przykładem jest plafon Gamma Q LED Basic 300, przeznaczony zarówno do montażu sufitowego, jak i ściennego.


Wszystkie prawa zastrzeżone © 2023 Lena Lighting S.A.