Jakie są normy oświetlenia biurowego?

Lampy spełniające normy oświetlenia na stanowisku pracy są podstawową kwestią, o jaką powinien zadbać każdy pracodawca. Jednym z obszarów, w których prawidłowe oświetlenie odgrywa bardzo ważną rolę, jest praca biurowa. Wymogi, jakie muszą spełniać lampy o tym zastosowaniu, są precyzyjnie określone w przepisach. W dzisiejszym tekście wyjaśniamy między innymi: czym charakteryzuje się prawidłowe oświetlenie w pomieszczeniach biurowych, a także jak oświetlić stanowisko z komputerem, aby zagwarantować odpowiednie warunki pracy.

Przepisy prawne dotyczące oświetlenia dla biur

Stworzenie właściwych warunków do pracy w biurze jest jedną z podstawowych ról pracodawcy. Wynika to z art. 207 § 2 Kodeksu pracy, który informuje o obowiązku pracodawcy polegającym na ochronie zdrowia i życia pracowników poprzez zapewnienie im bezpiecznych i higienicznych warunków pracy dzięki właściwemu wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki. Firma musi zadbać o to, aby wybrane oświetlenie w pomieszczeniach biurowych miało odpowiednie parametry umożliwiające bezpieczną i wydajną pracę. O tym, na jakie oświetlenie biurowe należy się zdecydować, mówią także przepisy prawne, zawarte w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. które wprowadzają wymóg tego, by w pomieszczeniach pracy było zamontowane oświetlenie elektryczne o parametrach zgodnych z Polskimi Normami.

Jakie normy regulują kwestię oświetlenia biurowego?

Wymagania, jakie musi spełniać oświetlenie biurowego, wyrażone są w różnych normach. Jakie normy oświetlenia biurowego należy wziąć pod uwagę przy wyborze lamp?

 • PN-EN 12665:2008 Światło i oświetlenie – Podstawowe terminy oraz kryteria określania wymagań dotyczących oświetlenia.
 • PN-EN 12464-1:2011 Światło i oświetlenie – Oświetlenie miejsc pracy. Część 1: Miejsca pracy we wnętrzach.
 • PN-EN 12464-1:2004, czyli norma oświetleniowa regulująca wymagane natężenie oświetlenia w przypadku różnych stanowisk pracy,
 • PN-EN 12464-1:2012 określająca oświetlenie miejsc pracy wyposażonych w monitory.

Jakie informacje i zalecenia można znaleźć w powyższych normach? Polskie Normy dzielą oprawy oświetleniowe na:

 • oświetlenie ogólne, którego zadaniem jest równomierne oświetlenie pewnego obszaru,
 • oświetlenie punktowe, na które składają się dodatkowe źródła światła skierowane na przedmiot pracy wzrokowej,
 • oświetlenie złożone, które jest połączeniem oświetlenia ogólnego oraz punktowego.

Dużą rolę odgrywają również wytyczne, które zawiera norma oświetlenia PN-EN 12464-1:2004. Określają one wymagane natężenie oświetlenia, które umożliwi bezpieczną, efektywną i wygodną pracę. Zgodnie z nią minimalny poziom natężenia oświetlenia dla stanowisk pracy w biurach wynosi odpowiednio:

 • 500 lx – na stanowiskach, gdzie wykonuje się takie czynności jak pisanie ręczne, obsługiwanie klawiatury, czytanie, przetwarzanie danych; do tego rodzaju miejsc zalicza się m.in. stanowiska komputerowe, pokoje spotkań oraz sale konferencyjne,
 • 300 lx – ta wartość natężenia oświetlenia wymagana jest w przypadku recepcji, a także stanowisk, przy których wykonywane jest segregowanie oraz kopiowanie dokumentów,
 • 200 lx – jest to wymagane natężenie oświetlenia w przypadku archiwów oraz magazynów.

Norma dotycząca oświetlenia biurowego wskazuje również, że w pomieszczeniu biurowym powinien być zapewniony stały dostęp do światła dziennego oraz niezależnego od niego, oświetlenia elektrycznego. Średnia wartość natężenia oświetlenia w biurze powinna wynosić minimum 300 lx, podczas gdy sam blat biurka powinien być oświetlony światłem o natężeniu 500 lx.

Jak prawidłowo oświetlić stanowisko z komputerem?

Aby stanowisko wyposażone w monitor było odpowiednio przygotowane, należy je wcześnie dokładnie przemyśleć i zaplanować. Należy je urządzać w pobliżu okien, co umożliwi dostęp do cennego światła dziennego. Zazwyczaj nie jest ono jednak wystarczające do tego, aby można było komfortowo pracować. Normy oświetlenia biurowego wymagają więc wyposażenia tego typu stanowiska w dodatkowe oświetlenie sztuczne. Konieczny jest dobór opraw przystosowanych do zadań wykonywanych w tym miejscu, czyli np. czytania, pisania czy pracy z klawiaturą.

Wymagane natężenie oświetlenia na płaszczyźnie blatu powinno wynosić minimum 500 luksów. Ten poziom natężenia nie jest jednak korzystny na płaszczyźnie ekranów, ponieważ negatywnie wpływa na ich czytelność. Kluczowe w tym przypadku jest więc odpowiednie rozmieszczenie lamp – pozwoli to uniknąć uciążliwego efektu olśnienia, który obniża komfort pracy i pogarsza samopoczucie pracowników. Osoby zastanawiające się nad tym, jak oświetlić stanowisko z komputerem, powinny pamiętać również, aby unikać opraw kierunkowo odbijających.

Jak wybrać oświetlenie biurowe?

Poza przedstawionymi do tej pory kryteriami wyboru oświetlenia biurowego istnieją jeszcze inne istotne kwestie, na które należy zwrócić uwagę. Jedną z nich jest wskaźnik oddawania barw CRI – wraz ze wzrostem jego wartości, rośnie również jakość oddania naturalnego koloru obiektów. Wpływa to na dobre samopoczucie oraz koncentrację i wydajność pracowników. Ważne jest również to, aby dobrać źródło światła o odpowiedniej temperaturze barwowej – w przypadku biur doskonale sprawdzają się lampy o temperaturze światła ok. 4000 K. Kolejną kwestię, o jaką warto zadbać, stanowi wysoka jakość oprawy. Dobrej klasy lampy do biura gwarantują znakomitą trwałość i estetykę, a dodatkowo pozwalają na uniknięcie efektu migotania, który negatywnie wpływa na nastrój pracowników.

Szukając odpowiednich opraw do biura, warto skierować swoją uwagę na energooszczędne oprawy LED. Jako Lena Lighting oferujemy szeroki wybór opraw biurowych, które spełniają wymagania stawiane przez normy oświetlenia biurowego, a do tego są niezawodne i atrakcyjne cenowo.

Podsumowanie

Oświetlenie biurowe powinno być zgodne z wymogami zawartymi w przepisach oraz normach. Projektując oświetlenie biura, należy zapewnić odpowiedni dostęp do światła dziennego oraz wyposażyć pomieszczenia w przeznaczone do nich oświetlenie elektryczne. Podczas wyboru lamp, należy wziąć pod uwagę takie aspekty jak m.in.:

 • natężenie światła mierzone w luksach,
 • temperaturę barwową (w Kelvinach),
 • wskaźnik oddawania barw CRI,
 • wytrzymałość,
 • energooszczędność,
 • jakość,
 • aspekt wizualny.

Jako polski producent oświetlenia Lena Lighting proponujemy nowoczesne, energooszczędne oprawy oświetleniowe LED do biura. Wśród dostępnych u nas produktów można znaleźć zarówno lampy sufitowe w postaci plafonów, rastrów LED czy podłużnych belek, które mogą pełnić funkcję oświetlenia ogólnego, jak i oświetlenie punktowe, w tym lampy biurkowe, kinkiety oraz niżej zawieszane lampy. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.


Wszystkie prawa zastrzeżone © 2023 Lena Lighting S.A.