Rodzaje wtyczek w lampach

Integralną częścią większości lamp dostępnych na rynku wciąż pozostają wtyczki elektryczne. Choć bowiem coraz więcej urządzeń sterowanych jest z pomocą inteligentnych systemów, takich jak ClueIn czy ClueCity od Lena Lighting, tradycyjne rozwiązania nie tracą na swej aktualności. W naszym artykule wyjaśnimy, w jakich krajach obowiązują poszczególne modele wtyczek.

Różnice w gniazdach elektrycznych

Kupując oświetlenie, sprzęt RTV lub AGD za granicą, natkniemy się na urządzenia posiadające zupełnie inne wtyczki niż te, które znamy z rodzimego podwórka. Oznacza to, że po przywiezieniu produktu do kraju nie będziemy mogli z niego korzystać, chyba, że zainwestujemy w odpowiednie przejściówki. Odmienne wtyczki to rezultat różnic w budowie gniazd elektrycznych w poszczególnych krajach. Obecnie na całym świecie można zakupić sprzęty dostępne w 14 wersjach wtyczek. Oznaczane są one kolejnymi literami alfabetu (od A do N).

Rodzaje wtyczek

W Polsce korzystamy z tak zwanych wtyczek typu E. Posiadają dwa bolce  i otwór na bolec uziemiający. Standard ten obowiązuje w kilku europejskich krajach, m.in. we Francji, w Czechach, Słowacji oraz w Belgii.

Wtyczka typu F, zwana również Schuko, jest używana dla urządzeń w I klasie izolacji. Podobnie jak wtyczka typu E, posiada dwa bolce. Połączenie z uziemieniem jest z kolei realizowane poprzez dwie blaszki znajdujące się zarówno na szczycie, jak i na dole wtyczki. Znajdziemy je najczęściej w Niemczech, Skandynawii, Hiszpanii, Portugalii, Europie Południowej, Turcji, Ukrainie, krajach nadbałtyckich oraz w Rosji.

Wtyczka CEE7/7 łączy standardy wtyczki typu E i wtyczki typu F. Ze względu na jej uniwersalność, większość producentów wyposaża swoje produkty w tę wtyczkę. Używamy jej w naszych lampach przenośnych niskonapięciowych (24V, 48V). 

Wtyczka typu J (inaczej CH) posiada dwa bolce oraz dodatkowy bolec na uziemienie zlokalizowany powyżej dwóch pozostałych. Wtyczka ta jest używana w Szwajcarii.

Bardzo podobna jest do niej wtyczka typu K, z tą różnicą, że bolec uziemiający znajduje się w jednej linii z bolcami zasilającymi. Stosowana jest we Włoszech.

Wtyczka typu C (nazywana także Europlug) jest stosowaną w niemal całej Europie wtyczką dla urządzeń w II klasie izolacji. Posiada dwa bolce, za to nie ma żadnej metody podłączenia do przewodu uziemiającego.

Wtyczka typu G (UK) posiada 3 prostokątne ostrza ułożone w trójkąt. Zawiera wbudowany bezpiecznik (jego wartość dobiera się w zależności od przeznaczenia urządzenia). Wtyczek tego typu używa się w Wielkiej Brytanii i Irlandii. 

I wreszcie wtyczka typu A i typu B – ta pierwsza posiada dwie płaskie blaszki niewielkimi otworami. Służą one do lepszego mocowania wtyczki w gniazdku. Ta druga natomiast posiada dwie blaszki i dodatkowy bolec służący do podłączenia do uziemienia.

Wtyczka 2-PIN nie ma uziemienia. Używana jest przy konstruowaniu opraw w 2 klasie ochrony.

Wtyczka DK – to tak zwany duński typ wtyczki używanej w Danii.

Inne wtyczki

Oprócz wtyczek, które przeznaczone są do sprzętów domowych, jest jeszcze kilka modeli pasujących do gniazd samochodowych. Poniżej prezentujemy ich listę:

Wago – to system połączeń wewnętrznych w lampie.

Wieland – system przyłączeniowy. W naszych lampach używamy go podczas konstrukcji opraw roboczych do łączenia szeregowego o wysokim IP.

Wtyczka samochodowa 12 V – specjalna wtyczka pasująca do gniazda zapalniczki samochodowej.

Wtyczka samochodowa 24V – pasuje do gniazd w ciężarówkach.


Wszystkie prawa zastrzeżone © 2023 Lena Lighting S.A.