Jak oświetlić klatkę schodową?

Schody umożliwiają szybkie i komfortowe przemieszczanie się między poziomami oraz wnoszenie przedmiotów, które są zbyt duże dla kilkuosobowych wind. W każdym jednak przypadku, schody powinny być dobrze oświetlone!

Lena Lighting schody prowadzace do gory

Jakie lampy na klatkę schodową wybrać?

Oświetlenie na klatce schodowe jest istotne, ponieważ znacznie wpływa na bezpieczeństwo użytkowników. To właśnie na schodach najczęściej zdarzają się wypadki, dlatego źle dobrane lampy mogą się do nich przyczynić. Są to skrajne przypadki, jednak w każdej sytuacji dobre oświetlenie klatki schodowej zwiększa komfort poruszania się po niej. Trzeba jednak zauważyć, że jego (oświetlenia) projekt może się różnić w zależności od charakteru budynku. Inne rozwiązania stosowane są, kiedy w grę wchodzi dom jednorodzinny, blok czy budynek biurowy.

Klatka schodowa – oświetlenie

Na samym początku warto się zastanowić nad tym, jakiego rodzaju lampy sprawdzą się najlepiej. W dzisiejszych czasach nie ma lepszej propozycji, niż technologia LED. Tego rodzaju żarówki świecą mocno nie zużywając sporo energii, a do tego ich żywotność znacznie przebija konkurencję.

Bardzo istotne jest także umiejscowienie poszczególnych opraw świetlnych. Oczywiście, w blokach i biurowcach można postawić wyłącznie na mocne światła sufitowe, ponieważ te są najbardziej wygodne. W przypadku domu jednorodzinnego jednak można pozwolić sobie na ciekawsze rozwiązania.

Przede wszystkim warto skupić się na samych stopniach. Te można w bardzo prosty sposób oświetlić korzystając z żarówek montowanych w ścianie nisko – najlepiej kilkanaście centymetrów od poszczególnych stopni. Tego rodzaju punktowe oświetlenie klatki schodowej powinno znajdować się w równych odstępach, jednak najważniejszymi miejscami wymagającymi światła są momenty łączenia ze spocznikami, piętrami, a także zakręty.

Lena Lighting klatka schodowa

Podobnym rozwiązaniem jest wykorzystanie taśm LED, które umieszczone zostaną pod stopniami. Dlaczego takie rozwiązania cieszą się popularnością?

Kiedy nocą schodzi się po schodach, by np. pójść do toalety lub wyjść na taras raczej nikt nie chce być narażony na mocne światło sufitowe, które najpewniej wywoła delikatne oślepnięcie na krótki moment. Dobrze wyposażyć się w czujnik ruchu, który włączy te lampy w momencie, kiedy ktoś będzie przemieszczał się po schodach. To szczególnie ważne w domach, po których poruszają się osoby starsze i dzieci. Nie da się też zapominać o sytuacjach takich, jak np. wnoszenie czegoś oburącz. Ta sytuacja bardzo utrudnia samodzielne wciśnięcie włącznika światła, tymczasem czujnik ruchu zrobi to samodzielnie.

Klatka schodowa w blokach oczywiście może również posiadać takie oświetlenie, jednak nie jest to konieczne. Większość takich miejsc, zarówno w blokach mieszkalnych, jak i biurowcach posiada czujniki ruchu, które włączają żarówki sufitowe. Zdarza się, że światło jest zapalone przez większość czasu nocą, dlatego tak ważne jest skorzystanie ze wspomnianych wcześniej lamp LED. Te pozwalają znacznie obniżyć rachunki za prąd, a przy tym mogą świecić nieprzerwanie nawet przez kilkanaście lat.

Uznaje się, że na klatkach schodowych powinno się unikać wiszących lamp. Dlaczego?

Podczas niesienia większych pakunków (np. lodówki, szafy) mogłoby się przez przypadek żarówkę stłuc. Intensywność światła powinna także być całkiem spora, ponieważ w przeciwnym wypadku komfort korzystania z klatki będzie mniejszy, zwłaszcza dla osób posiadających problemy ze wzrokiem lub podczas prac remontowych.

Zakupy pewnych produktów to najlepsze rozwiązanie, ponieważ takie lampy i oprawy spokojnie przetrwają wiele lat użytkowania. Ze względu na to, że energooszczędność jest szczególnie ważna w ostatnich czasach, to zaleca się skorzystanie z lamp LED. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą, posiadamy szeroki asortyment, który często jest doceniany zarówno przez klientów prywatnych, jak i duże przedsiębiorstwa.

Lena Lighting lekarze i pieliegniarki na klatce schodowej

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2023 Lena Lighting S.A.