Jakie oświetlenie przemysłowe wybrać?

Do niedawna najczęściej stosowanym typem oświetlenia przemysłowego były lampy wyładowcze. Oprawy te cieszyły się popularnością, ponieważ ich koszty eksploatacyjne były bardzo niskie. Niestety, ich liczne wady, wrażliwość na wahania napięcia, stosowanie szkodliwych substancji i wysoka emisyjność ciepła, wpłynęły na odrzucenie tradycyjnych źródeł światła, na rzecz oświetlenia przemysłowego LED.

Oświetlenie przemysłowe LED z powodzeniem sprawdza się w halach przemysłowych. Ta stale rozwijająca się technologia umożliwia wprowadzenie zmian i udogodnień dostosowanych do potrzeb klienta. Unikalna konstrukcja diod LED charakteryzuje się wydajnością, długą żywotnością oraz wysoką energooszczędnością. Przyczynia się do obniżenia rachunków za energię elektryczną, kosztów eksploatacji, nie jest szkodliwa dla środowiska i ma pozytywny wpływ na zdrowie i komfort pracy osób zatrudnionych. Ledy są również odporne na mechaniczne uszkodzenia, pył oraz ciecze, co w przypadku takich przestrzeni, jak hale produkcyjne ma istotne znaczenie.

Oświetlenie przemysłowe pełni istotną rolę w halach czy na liniach produkcyjnych. Odpowiednie warunki pracy wpływają pozytywnie na komfort oraz samopoczucie pracowników. Przepisy prawa pracy nadzorują bezpieczeństwo i higienę, co pozwala zmniejszyć ryzyko popełniania błędów i wypadków. Tradycyjne źródła światła zostały zastąpione przez oświetlenie przemysłowe LED, które cechuje wysoka szczelność, długa żywotność oraz energooszczędność.

Lena Lighting hala produkcyjna

Najważniejsze czynnik, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze oświetlenia przemysłowego:

  • skuteczność świetlna – określa, jak mocny strumień światła możemy wytworzyć przy zużyciu 1 wata
  • żywotność – szacowany okres pracy przy jednoczesnym zachowaniu najkorzystniejszego poziomu świecenia
  • czas rozruchu – czas potrzebny do uzyskania przez lampę całkowitej mocy świecenia
  • CRI – współczynnik oddawania barw, wpływa na wierne odwzorowanie kolorów
  • barwa światła – dzielimy ją na ciepłą, zimną i neutralną, dostosowana zależnie od funkcji miejsca, w którym się znajduje.

Kluczowe dla oświetlenia przemysłowego jest zastosowanie lamp hermetycznych, odpornych na uszkodzenia, pył i płyny. Znajdują one zastosowanie również, jako oświetlenie przemysłowe zewnętrzne, gdzie pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych nadal pełnią swoje funkcje.

W przypadku oświetlenia przemysłowego wewnętrznego zaleca się zastosować lampy liniowe oraz typu High Bay. Oprawy liniowe doskonale sprawdzą się na dużych powierzchniach, takich jak hale produkcyjne. Ich wszechstronność pozwala na łączenie opraw i tworzenie długich ciągów, równomiernie oświetlających miejsca pracy. Kąt świecenia można regulować w zależności od funkcji, jaką ma pełnić w pomieszczeniu.

Oprawy typu High Bay są odpowiednikiem lamp kubełkowych, doskonale sprawdzają się w halach wysokiego składowania. Długa, wyprofilowana wiązka światła zapewnia równomierne oświetlenie konkretnych obszarów, co prowadzi do uniknięcia doświetlenia niepotrzebnych stref. Lampy te charakteryzują się masywnym radiatorem, odpornym na wszelkiego rodzaju uszkodzenia.

Wybór oświetlenia przemysłowego to nie lada wyzwanie. Musi być skuteczne, bezpieczne, dobrej jakości, by nie męczyło wzroku i oczywiście energooszczędne. Czym warto się więc kierować przy wyborze opraw przemysłowych?

Oszczędność i spokój

W halach produkcyjnych czy magazynach to właśnie oświetlenie przemysłowe stanowi często jedyne źródło światła. Bezpieczeństwo i komfort pracy, to pierwszy aspekt przy wybieraniu lamp przemysłowych. Ważne, żeby ich barwa światła nie była ani ciepła ani zimna. Najlepiej sprawdzi się tutaj barwa neutralna, która jest najbardziej zbliżona do barwy naturalnego światła. Poprawi ona skupienie i komfort ludzi przebywających w pomieszczeniach.

Wybierając lampy przemysłowe należy zwrócić uwagę na to, by były energooszczędne i miały długą żywotność. Mają przecież służyć długie lata, bez konieczności wymiany. Pod tymi względami niezastąpione są lampy LED. Te nowoczesne lampy generują duże oszczędności. W porównaniu do lamp starszych generacji, pozwalają zmniejszyć wydatki na energię elektryczną do 80%! Dodatkowo żywotność LED w porównaniu do tradycyjnych źródeł światła jest dużo wyższa, co pozwoli ograniczyć mocno koszty serwisu i wymiany w przypadku przepalenia żarówek. Ich przewagą jest też szybki zapłon, dlatego od razu świecą pełną mocą bez migotania.

Oświetlenie przemysłowe LED

Producenci oświetlenia posiadają w swojej ofercie bardzo szeroki asortyment oświetlenia przemysłowego, który można dopasować do różnych potrzeb klientów. Są to lampy które można stosować zarówno na zewnątrz, np. na stacjach benzynowych i rampach, jak i wewnątrz, w halach przemysłowych, w magazynach, marketach, warsztatach... Często są narażone na różne czynniki zewnętrzne jak wilgoć, strugi deszczu, czy duże zapylenie. Muszą więc sprostać nie lada wyzwaniom. Dlatego oświetlenie przemysłowe musi być bardzo wytrzymałe, by pracować w trudnych warunkach.

Jako renomowany producent oświetlenia posiadamy w swojej ofercie sprawdzone i cenione na rynku lampy przemysłowe LED o dużej wytrzymałości, solidnej konstrukcji, charakteryzujące się bardzo wysokim stopniem szczelności czy wysoką odpornością na uderzenia.
 

Wybierając oprawy przemysłowe i naświetlacze warto pamiętać, że im lepsza jakość, tym lepsze efekty pracy.


Wszystkie prawa zastrzeżone © 2023 Lena Lighting S.A.