Odpowiednie oświetlenie w warsztacie jest kluczowe przy wykonywaniu precyzyjnych i angażujących zadań. Przepisy chroniące bezpieczeństwo i zdrowie pracowników wpływają na komfort oraz efektywność ich pracy. Na jakość światła oddziałuje kilka czynników: współczynnik efektywności świetlnej i oddawania barw, strumień świetlny oraz temperatura barwowa. Barwa światła w warsztacie jest najistotniejszym elementem, który wpływa na warunki pracy, poprawia samopoczucie pracowników i pozwala na wierne odwzorowanie kolorów. Ma to ogromne znaczenie przy lakierowaniu, malowaniu czy naprawach.
Barwa światła, inaczej temperatura barwowa, wyrażana jest w Kalwinach (K). Wpływa bezpośrednio na samopoczucie osób przebywających w pomieszczeniu. Niewłaściwie dobrane źródło światła powoduje, że otoczenie może stracić swoje walory estetyczne, a użytkownicy nie będą się w nim czuć komfortowo. Przy wyborze barwy światła do warsztatu warto pamiętać o zasadzie – jedna lampa, jedna barwa światła. W przypadku oprawy z kilkoma punktami świetlnymi, możemy stosować tylko jeden odcień żarówki. To samo dotyczy oświetlenia sufitowego. Równie ważne jest łączenie kolorów. Należy unikać kontrastowych kombinacji barw – ciepłej z zimną. Lepiej zdecydować się na połączenie ciepłej z neutralną lub zimnej z neutralną.
Podział oświetlenia wg skali temperatury barwowej:
Jaka barwa światła sprawdzi się w takim razie w warsztacie?
Przy wyborze oświetlenia do warsztatu rzadko zwracamy uwagę na jego barwę. Jest to jednak jeden z wielu czynników istotny dla postrzegania naturalnych kolorów. Wpływa on również pozytywnie na zdrowie i samopoczucie pracowników. Przy wyborze barwy światła do warsztatu, warto pamiętać o zapewnieniu komfortu i bezpieczeństwa pracy, które wpływają na wydajność i produktywność osób zatrudnionych. Nieprawidłowe źródło światła sprzyja występowaniu wypadków oraz błędów.
Barwa światła w warsztacie powinna być neutralna lub chłodna. Światło zimne sprzyja koncentracji oraz pobudzeniu, zaś neutralne warto, wykorzystać do oświetlenia głównego warsztatu, jego zaletą jest wierne oddanie kolorów.
Do niedawna najpopularniejszym oświetleniem w warsztatach były świetlówki. W porównaniu z tradycyjnymi żarówkami pobierały one znacznie mniej energii, potrzebowały jednak trochę czasu na pełne rozświetlenie, często powodowały efekt migotania, a co najgorsze zawierały rtęć. Obecnie przedsiębiorcy z większą chęcią sięgają po alternatywne źródła światła, takie jak diody LED, dające wystarczająco mocne światło, odporne na uszkodzenia, cechujące się długą żywotnością, a do tego energooszczędne.
Do niedawna na rynku nie było zbyt wielkiego wyboru oświetlenia pod kątem barwy światła. Niegdyś największą popularnością cieszyły się tradycyjne żarówki żarowe, które dawały ciepłe światło, a aby uzyskać barwę zimną trzeba było sięgnąć po lampy halogenowe lub świetlówki. Dziś oświetlenie LED oferuje szerokie spectrum doboru odpowiedniej barwy światła, zależnie od funkcji miejsca, w którym będzie się ono znajdować.
Barwa diody LED zależy od rodzaju luminoforu, jaki został wykorzystany przy ich produkcji. Źródłem światła jest tutaj dioda elektroluminescencyjna, która pobudza do działania luminofor umieszczony w obudowie żarówki. W zależności od jego rodzaju możemy uzyskać światło o różnej temperaturze barwy.
Lena Lighting S.A.
ul. Kórnicka 52
63-000 Środa Wielkopolska
Dział handlowy:
61 28 60 400 Pn-Pt, 8-16
kontakt@lenalighting.pl
Sekretariat:
61 28 60 300
office@lenalighting.pl