Jaka barwa światła do warsztatu?

Odpowiednie oświetlenie w warsztacie jest kluczowe przy wykonywaniu precyzyjnych i angażujących zadań. Przepisy chroniące bezpieczeństwo i zdrowie pracowników wpływają na komfort oraz efektywność ich pracy. Na jakość światła oddziałuje kilka czynników: współczynnik efektywności świetlnej i oddawania barw, strumień świetlny oraz temperatura barwowa. Barwa światła w warsztacie jest najistotniejszym elementem, który wpływa na warunki pracy, poprawia samopoczucie pracowników i pozwala na wierne odwzorowanie kolorów. Ma to ogromne znaczenie przy lakierowaniu, malowaniu czy naprawach.

Lena Lighting osoba pracujaca w warsztacie

Czym jest barwa światła

Barwa światła, inaczej temperatura barwowa, wyrażana jest w Kalwinach (K). Wpływa bezpośrednio na samopoczucie osób przebywających w pomieszczeniu. Niewłaściwie dobrane źródło światła powoduje, że otoczenie może stracić swoje walory estetyczne, a użytkownicy nie będą się w nim czuć komfortowo. Przy wyborze barwy światła do warsztatu warto pamiętać o zasadzie – jedna lampa, jedna barwa światła. W przypadku oprawy z kilkoma punktami świetlnymi, możemy stosować tylko jeden odcień żarówki. To samo dotyczy oświetlenia sufitowego. Równie ważne jest łączenie kolorów. Należy unikać kontrastowych kombinacji barw – ciepłej z zimną. Lepiej zdecydować się na połączenie ciepłej z neutralną lub zimnej z neutralną.

Podział oświetlenia wg skali temperatury barwowej:

  • 2900 K – światło bardzo ciepłe, daje nastrojowe i przytulne wrażenie. Wykorzystywane w miejscach przeznaczonych do odpoczynku, wymagających ciszy i prywatności. Barwa najbardziej zbliżona do koloru światła zwykłej żarówki, jest trochę mniej ciepła od płomienia świecy.
  • 3000 – 3900 K – światło ciepłe, jego barwa wpada w pomarańcz. Bardzo popularne w prywatnych przestrzeniach, sprawdza się w trakcie codziennych aktywności. Nadaje wnętrzu przytulne wrażenie.
  • 4000 – 4500 K – światło neutralne, białe. To drugi z najpopularniejszych kolorów, jeśli chodzi o wybór barwy oświetlenia. Oświetlenie to świetnie sprawdza się do zastosowań ogólnych, nie przekłamuje kolorów dlatego doskonale nadaje się w miejscu pracy.
  • 4600 – 5500 K – światło o chłodnym odcieniu, działa pobudzająco. Barwa ta sprawdzi się w formalnych przestrzeniach, mimo tego, że sprawia wrażenie nieprzyjemnej. Poprawia jednak koncentrację, energetyzuje i sprzyja wykonywaniu obowiązków.
  • < 5500 K – światło bardzo zimne. Tego typu oświetlenie stosowane jest w przestrzeni publicznej, w korytarzach czy na parkingach. Wykorzystywane również w roli oświetlenia dekoracyjnego.

Jaka barwa światła sprawdzi się w takim razie w warsztacie?

Jaka barwa światła do warsztatu?

Przy wyborze oświetlenia do warsztatu rzadko zwracamy uwagę na jego barwę. Jest to jednak jeden z wielu czynników istotny dla postrzegania naturalnych kolorów. Wpływa on również pozytywnie na zdrowie i samopoczucie pracowników. Przy wyborze barwy światła do warsztatu, warto pamiętać o zapewnieniu komfortu i bezpieczeństwa pracy, które wpływają na wydajność i produktywność osób zatrudnionych. Nieprawidłowe źródło światła sprzyja występowaniu wypadków oraz błędów.

Barwa światła w warsztacie powinna być neutralna lub chłodna. Światło zimne sprzyja koncentracji oraz pobudzeniu, zaś neutralne warto, wykorzystać do oświetlenia głównego warsztatu, jego zaletą jest wierne oddanie kolorów.

Dlaczego warto wybrać oprawy LED?

Do niedawna najpopularniejszym oświetleniem w warsztatach były świetlówki. W porównaniu z tradycyjnymi żarówkami pobierały one znacznie mniej energii, potrzebowały jednak trochę czasu na pełne rozświetlenie, często powodowały efekt migotania, a co najgorsze zawierały rtęć. Obecnie przedsiębiorcy z większą chęcią sięgają po alternatywne źródła światła, takie jak diody LED, dające wystarczająco mocne światło, odporne na uszkodzenia, cechujące się długą żywotnością, a do tego energooszczędne. 

Do niedawna na rynku nie było zbyt wielkiego wyboru oświetlenia pod kątem barwy światła. Niegdyś największą popularnością cieszyły się tradycyjne żarówki żarowe, które dawały ciepłe światło, a aby uzyskać barwę zimną trzeba było sięgnąć po lampy halogenowe lub świetlówki. Dziś oświetlenie LED oferuje szerokie spectrum doboru odpowiedniej barwy światła, zależnie od funkcji miejsca, w którym będzie się ono znajdować.

Barwa diody LED zależy od rodzaju luminoforu, jaki został wykorzystany przy ich produkcji. Źródłem światła jest tutaj dioda elektroluminescencyjna, która pobudza do działania luminofor umieszczony w obudowie żarówki. W zależności od jego rodzaju możemy uzyskać światło o różnej temperaturze barwy.


Wszystkie prawa zastrzeżone © 2023 Lena Lighting S.A.