Lampa chce być czymś więcej

Lampa to już nie tylko źródło światła. Coraz popularniejszym rozwiązaniem staje się oświetlenie dekoracyjne podkreślające charakter miejsca, kryjące jego mankamenty oraz poprawiające nastrój i samopoczucie użytkowników. Tak szeroki zakres działań opraw oświetleniowych daje architektom wiele możliwości do wpisania ich w przestrzeń.

Na co zwraca się dzisiaj uwagę przy wyborze źródeł światła oraz jaką technologię wykorzystuje się do ich produkcji? Przyjrzymy się temu, jakie trendy wyznaczają kierunek, w którym zmierza oświetlenie architektoniczne.

Lena Lighting wykorzystanie oswietlenia dekoracyjnego

Kiedy design łączy się z funkcjonalnością?

Oświetlenie spełnia kilka podstawowych funkcji: użytkową, klimatyczną i dekoracyjną. Oznacza to, że odpowiada nie tylko za dostarczenie wnętrzom wymaganej ilości światła, ale również buduje w nich atmosferę oraz stanowi element aranżacyjny.

Najnowsza technologia daje nam możliwość wykorzystania materiałów, które nigdy wcześniej nie były używane przy projektowaniu i produkcji lamp. Nowe inspiracje dały początek niespotykanym kształtom i formom. Nowoczesne lampy architektoniczne to już nie tylko źródła światła, ale także rzeźba, konstrukcja, która sama w sobie nadaje aranżacji charakteru.

Światło jako element porządkujący przestrzeń pozwala nam uwypuklić zalety albo ukryć mankamenty wnętrza. Sprawia, że miejsce to staje się czytelne i rozpoznawalne. Oświetlenie dekoracyjne nie musi rzucać się w oczy – subtelnie ukryte wciąż będzie pełnić swoje funkcje: określać rolę miejsca, optycznie je korygować i definiować unikalny styl.

Chętnie wykorzystywany jest również potencjał hybrydowy, jaki mają lampy dekoracyjne. Ich wielofunkcyjność przejawia się na kilku płaszczyznach:

Mnogość zastosowań daje specjalistom szansę na to, aby projektowali oświetlenie architektoniczne na specjalne życzenie klienta. Dzięki temu, spełnienie nawet najbardziej wymagających potrzeb staje się realne.

Lena Lighting oswietlenie dekoracyjne

Światło w trosce o nasze dobre samopoczucie

Zauważalnym i ważnym trendem w sferze oświetlenia jest troska o wellbeing, dobre samopoczucie i zdrowie użytkowników. Przestrzeń, w której wykonujemy zadania, powinna odpowiadać na nasze potrzeby i wspierać nasze działania.

Ideą Human Centric Lighting jest właśnie wyciągnięcie ręki ku użytkownikom. Oświetlenie stanowi tutaj kluczowy aspekt – barwa, natężenie czy ilość światła powinny być zgodne z naturalnym dobowym rytmem światła dziennego, czyli optymalnego oświetlania dla ludzkiego wzroku.

Architekci chętnie wykorzystują tzw. „harmonogram oświetleniowy”, który umożliwia wprowadzenie korekt ustawień oświetlenia zależnie od potrzeb użytkowników lub po prostu chęci zmiany nastroju wnętrza. W tym celu wykorzystuje się styl home design, czyli motyw charakterystycznych ciepłych, przytulnych przestrzeni, traktowanych z przymrużeniem oka, wychodzących poza konwencjonalne ramy miejsca pracy. Dzięki temu rozwiązaniu oświetlenie biurowe będzie znacznie lepiej spełniało swoją funkcję.

Mówiąc o energooszczędności, odnosimy się nie tylko do ledów czy produkcji opraw z ekologicznych tworzyw, ale także do odpowiedzialnego zarządzania światłem.

Inteligentne oświetlenie daje nam możliwość kontroli nad natężeniem czy barwą światła, dostosowuje się również do pory dnia czy roku oraz funkcji, jaką ma pełnić w pomieszczeniu. Zamontowanie czujnika ruchu pozwala rejestrować obecność osób, dostosowywać ilość światła do ich ilości, zmieniać jego kierunek oraz kąt świecenia. Równie ważnym elementem jest temperatura barwowa działająca pobudzająco albo relaksująco, którą można ją dostosować do aktualnie wykonywanej pracy.

Poza oświetleniem równie ważnym czynnikiem jest akustyka w pomieszczeniu. Dzisiejsza technologia pozwala nam na powiązanie paneli akustycznych, zmniejszających pogłos z energooszczędnymi oprawami. Zabieg ten jest chętnie stosowany przez architektów, szczególnie kiedy we wnętrzu brak podwieszanych sufitów.

W związku z czasami, w których przyszło nam żyć, na rynku pojawiły się lampy filtrujące powietrze przy wykorzystaniu promieniowania ultrafioletowego. Pracodawcy chętnie sięgają po takie rozwiązania, aby jeszcze bardziej podnieść poziom bezpieczeństwa w miejscu pracy. W zależności od rodzaju opraw można korzystać z lamp również podczas przebywania w dezynfekowanym pomieszczeniu.

Lena Lighting gabinet dentystyczny

W obronie środowiska naturalnego

Technologia LED z powodzeniem wyparła tradycyjne źródła światła. Zyskała sobie grono zwolenników m.in. dzięki swojej nadzwyczajnej energooszczędności oraz niższych kosztach eksploatacyjnych. Lena Lighting to renomowany producent oświetlenia LED, który zapewnia duży wybór wysokiej jakości opraw oświetleniowych. Nasze produkty cechują się nie tylko świetnymi parametrami technicznymi, ale również niebanalnym designem.

Na horyzoncie pojawiła się również nowa grupa opraw, bazująca na źródłach światła typu OLED. Technologia ta jest dziesięciokrotnie bardziej oszczędna niż LED. Z racji swoich wysokich kosztów nie wdarła się jeszcze z takim sukcesem na rynek. Kwestią czasu jest jednak kolejna rewolucja w świecie oświetlenia, w której prym będą wiodły właśnie rozwiązania OLED.

Innym równie ważnym trendem ekologicznym jest produkcja opraw z materiałów, które będą mogły być poddane upcyklingowi lub recyklingowi. Jednym z takich tworzyw jest petfelt – do zrobienia oprawy o wymiarach 80x40 cm wykorzystuje się 20 butelek PET o objętości 1,5 l. Dzięki temu odpady wykorzystywane są do celów praktycznych i nie zanieczyszczają już środowiska naturalnego. Lampa z petfelt działa również jako oświetlenie akustyczne.

Wspominając o produkcji lamp, warto zwrócić również uwagę na oprawy bez możliwości wymiany źródła światła. Kiedy żarówka się wypala, jedynym wyjściem pozostaje wyrzucenie jej lub wysłanie do producenta. Zdarza się, że dany model nie jest już wytwarzany, a w efekcie klient zmuszony jest do pozbycia lampy i kupienia nowej. Takie podejście nie jest zgodne z ekologią i kłóci się z etyką zrównoważonego rozwoju czy greenpolitic.

Jak wydobyć piękno bryły?

Głównym celem, jaki stawia przed sobą oświetlenie architektoniczne, jest podkreślenie bryły budynku oraz stworzenie powiązań pomiędzy nim a otaczającym go krajobrazem. Z poszanowaniem otaczającej go przestrzeni, środowiska oraz osób tam żyjących obiekt w unikalny sposób przy pomocy światła zostaje wpisany w daną przestrzeń. Każdy z projektów, niezależnie od rodzaju budowli, musi cechować chęć wydobycia piękna bryły przy jednoczesnym uwzględnieniu funkcji, którą pełni. Zadaniem oświetlenia architektonicznego jest jednak nie tylko uwydatnienie tego wizerunku, ale również ukrycie jego mankamentów oraz optyczna odmiana jego wizualnej strony.

Na co należy uważać przy doborze oświetlenia architektonicznego?

Niestety borykamy się z problemem nadmiernego doświetlania budynków, dotyczy to także ulic, parków czy skwerów, przez co dochodzi do zjawiska zwanego zanieczyszczeniem światłem. Jest nam ono bardzo dobrze znane po zmroku, kiedy nad miastem unosi się łuna świetlna.

Oświetlenie dekoracyjne ma podkreślać tożsamość danego miejsca, a nie przykuwać uwagę przez swoją nachalność. Sztuką jest subtelne wkomponowanie oświetlenia podkreślającego estetykę i funkcję danego budynku. Uwzględnienie aspektu historycznego miejsca pozwala na wypracowanie indywidualnego kodu świetlnego – procesu komunikacji, wiążącego cały projekt.


Wszystkie prawa zastrzeżone © 2023 Lena Lighting S.A.