Oprawa awaryjna – jak ją wybrać?

Oświetlenie awaryjne to jeden z kluczowych elementów wymaganych w wielu budynkach użyteczności publicznej. Cała instalacja powinna cechować się wysoką sprawnością działania oraz żywotnością. Dlatego tak ważne jest, aby dobrać odpowiednie oprawy, które będą spełniały wszelkie wymogi.

Oświetlenie jest niezbędne w każdej sytuacji zaniku źródła światła na skutek awarii. W tym momencie działanie opraw podstawowych przejmuje zasilanie awaryjne, a co za tym idzie instalacje te muszą być od siebie niezależne.

W ramy oświetlenia awaryjnego wchodzi oświetlenie ewakuacyjne oraz zapasowe. To drugie musi zapewnić nieprzerwaną pracę w trakcie awarii, tak jakby oświetlenie podstawowe wciąż działało w swoim normalnym trybie. W ramy oświetlenia ewakuacyjnego wchodzi:

  • oświetlenie strefy wysokiego ryzyka – minimalny dostęp do światła dla osób w strefie potencjalnych zagrożeń wynikających z ich pracy, normy określają, że jest to 10% eksploatacyjnego natężenia oraz nie mniej niż 15 lx;
  • oświetlenie strefy otwartej – zastosowane tam, gdzie istnieje ryzyko wybuchu paniki w trakcie awarii, zapewnia bezpieczne przejście do miejsca, w którym może znajdować się więcej osób, dotyczy hal garażowych, targowych, przemysłowych,
  • oświetlenie drogi ewakuacyjnej – doskonałe oznaczenie dróg wyjścia, które pokieruje osoby do ewakuacji, średnie natężenie powinno wynosić 1 lx.
Lena Lighting  korytarz w szpitalu

Jakość

Na rynku dostępnych jest wiele modeli opraw awaryjnych, jednak z racji funkcji jakie mają one pełnić, warto sugerować się ich skutecznością oraz normami, a nie ceną. W sytuacji zagrożenia nietrudno o zbiorową panikę, dlatego tak ważne są poprawnie oznaczone drogi ewakuacyjne. W tym momencie najważniejsze jest bezpieczeństwo osób znajdujących się w budynku niż oszczędności, które możemy poczynić na zakupie oświetlenia awaryjnego.

Rodzaj

Przy wyborze oświetlenia awaryjnego warto zdecydować się na technologię LED. Ledowe żarówki działają dłużej od tych tradycyjnych i rzadziej trzeba je wymieniać. Do tego oświetlenie LED pobiera zdecydowanie mniej energii, co pozwoli ograniczyć koszty użytkowania.

Nadzór

Oświetlenie awaryjne wymaga stałej kontroli oraz nadzoru technicznego. Istotny w tym przypadku jest dobór odpowiedniego systemu monitorowania poszczególnych elementów całej instalacji. Pozwoli to na regularne weryfikowanie stanu oświetlenia oraz na szybką reakcję w przypadku jakichkolwiek awarii.

Systemy awaryjne od Lena Lighting to gwarancja pozyskania oświetlenia, wykonanego z najwyższej jakości materiałów, a przy tym energooszczędnego. Firma produkuje oprawy, które nadają się do montażu natynkowego lub sufitowego, służą także do zastosowania wewnętrznego i zewnętrznego. Dzięki zintegrowanemu panelowi LED, koszty eksploatacji można znacznie zmniejszyć, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej wydajności. W przypadku awarii lampy oświetleniowe od Lena Lighting rozświetlą przestrzeń i pozwolą na bezpieczną ewakuację z budynku, w którym doszło do zaniku napięcia elektrycznego.


Wszystkie prawa zastrzeżone © 2023 Lena Lighting S.A.