Oprawa IP65

W celu klasyfikacji produktów elektrycznych wykorzystuje się różne systemy oznaczeń, takie jak stopień szczelności IP. Dla przykładu oprawa IP65 to pojęcie określające lampy hermetyczne, które cechują się konkretnymi parametrami umożliwiającymi zastosowanie ich w trudnych warunkach przemysłowych. Te oprawy oświetleniowe są odporne m.in. na wpływ wilgoci i kurzu, a także są zabezpieczone przed padającym strumieniem wody z dowolnego kierunku. W dalszej części tekstu wyjaśniamy, jak interpretować oznaczenia klasy szczelności IP.

Lena Lighting osoba uzywajaca myjki

Jak posługiwać się stopniami szczelności IP?

Nazwa kodu IP jest skrótem angielskiego określenia International Protecting Rating. Producent oświetlenia LED poprzez ten kod wskazuje na stopień ochrony gwarantowanej przez obudowę urządzenia przed czynnikami takimi jak wnikanie obcych ciał stałych czy niepożądany dostęp do niebezpiecznych elementów wewnątrz produktu.

Aby lepiej przedstawić sens klasy szczelności, przeanalizowaliśmy jej znaczenie na konkretnym przykładzie. Oprawa IP65 oprócz oznaczenia literowego posiada również oznaczenie liczbowe składające się z dwóch cyfr. Warto zatem wiedzieć, że każda z nich traktowana jest osobno i stanowi nośnik odrębnych informacji na temat konkretnych norm bezpieczeństwa i szczelności danego produktu elektrycznego. Pierwsza cyfra, którą opatrzona jest oprawa IP65, oznacza współczynnik zabezpieczenia przed zanieczyszczeniami oraz dostępem ludzi i zwierząt. Druga wartość określa natomiast poziom ochrony przed działaniem wody.

Co zatem gwarantuje użytkownikom hermetyczna oprawa IP65?

Interpretując spełniane przez nią normy bezpieczeństwa oraz ochrony, mamy pewność, że:

    • posiada odpowiednią budowę oraz zabezpieczenie części elektrycznych, aby całkowicie wykluczyć uszkodzenie źródła światła na skutek wpływu kurzu i pyłu oraz zapobiegać zagrożenom wynikającym z dotknięcia elementów niezabezpieczonych drutem (dane te zostały przypisane do pierwszej cyfry, czyli 6),
    • oprawy nie jest w stanie uszkodzić strumień wody o intensywności do 12,5 l/min, niezależnie od tego, czy został on skierowany pośrednio, czy bezpośrednio na taką lampę przemysłową (dane oznaczone cyfrą 5).

Jak widać, zastosowanie klasy szczelności IP pozwala w klarowny sposób opisać, jakie właściwości ma hermetyczna oprawa IP65. Umożliwia to podjęcie przez klienta odpowiedzialnej decyzji o zakupie i chroni go przed wyborem nieodpowiedniego produktu.

Zobacz więcej naszych lamp ze stopniem szczelności IP65:


Wszystkie prawa zastrzeżone © 2023 Lena Lighting S.A.