Oświetlenie piwnicy

Piwnica to miejsce, mogłoby się wydawać, mało istotne. Tymczasem bez dobrego oświetlenia korzystanie z niej jest znacznie utrudnione, co nie tylko zmniejsza komfort użytkowania powierzchni, ale też bezpieczeństwo. Zwłaszcza, kiedy pełna jest przedmiotów składowanych przez lata, na które nie ma już miejsca na półkach.

Lena Lighting piwnica

W takim razie, jakie jest najlepsze oświetlenie piwnicy?

W znacznej większości przypadków piwnice to miejsca charakteryzujące się niskim stropem i podłużnymi korytarzami. Oświetlenie piwnicy jest kluczowe nie tylko w przypadku poruszania się, ponieważ to w nich często posiada się niewielki warsztat, dlatego niewłaściwe światło lub jego brak uniemożliwia pracę.

W dzisiejszych czasach zasadniczo nie opłaca się kupować innych żarówek niż tych opartych na technologii LED. Takie rozwiązania są przede wszystkim oszczędne, ponieważ mimo pozornie wyższego kosztu zakupu, lampy LED charakteryzują się większą żywotnością, a także stopniem energooszczędności. Oznacza to, że zakup prędzej czy później się zwróci.

Najlepszym rozwiązaniem jest zainwestowanie w podłużne i płaskie oprawy oświetleniowe. Dzięki temu zmniejszy się ryzyko uszkodzenia lampy, na przykład przy przenoszeniu większych przedmiotów. Podłużne modele są wskazane również ze względu na swoją efektywność. Wystarczy niewielka ilość produktów, by skutecznie oświetlić sporą powierzchnię. Oświetlenie LED do piwnicy nie musi być mocne. Po pierwsze ze względu na wysoką skuteczność świetlną (ilość emitowanych lumenów przez jeden wat – lm/W), a także fakt, że nie jest to powierzchnia używana na co dzień. Z tego powodu mocne żarówki nie są potrzebne tak, jak w częściach mieszkalnych domu lub biurowych w firmach. Powyższe uwagi dotyczą w dużej mierze ogólnego oświetlenia pomieszczenia.

A co jeśli mamy w nim swój warsztat?

Aby zwiększyć komfort pracy, wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednie oświetlenie nad przestrzenią roboczą, najlepiej mocniejsze, aby jak najlepiej pomagało nam przy pracy.

Lena Lighting podziemia

W piwnicy panuje często wysoka wilgotność, dlatego nasze oprawy charakteryzują się wysokim stopniem szczelności. Są także odporne na działanie zmiennych, nieraz skrajnych temperatur. Jako że korzystanie z takiej powierzchni wiąże się często z noszeniem różnych pakunków, zwykle oburącz, to zaleca się wyposażenie oświetlenia w czujnik ruchu, dzięki czemu światło włączy się samodzielnie, kiedy wykryje obecność człowieka.

Jak widać, oświetlenie piwnicy nie jest trudne. Schody mogą się jednak zacząć w jednym konkretnym przypadku, czyli wtedy, kiedy nie doprowadzono do niej instalacji elektrycznej, co jest nadal powszechne w starszych obiektach.

Oświetlenie piwnicy bez prądu nie będzie tak komfortowe, jednak nadal istnieją skuteczne rozwiązania. Jednym z nich jest zaopatrzenie się w przenośne oprawy bateryjne, a także ręczne oprawy diodowe. Drugi sposób jest szczególnie wygodny, ponieważ ręczna, niewielka lampa (np. model PELICAN LED) może nieprzerwanie świecić przez kilkanaście godzin, posiada szeroki kąt świecenia, a całość nie wymaga użycia baterii, ponieważ wystarczy skorzystać z ładowarki.  

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2023 Lena Lighting S.A.