Panel LED i raster LED - użycie

Wysokiej jakości oświetlenie jest kluczowe w przypadku wielu obiektów, ze szczególnym uwzględnieniem szpitali i innych placówek medycznych oraz pomieszczeń biurowych. Z tego powodu należy zaopatrzyć się w wysokiej jakości sprzęt. Bardzo często wybiera się panele i rastry LED.

Lena Lighting panele led na suficie

Dlaczego warto postawić akurat na to rozwiązanie?

Oprawy rastrowe nadal są bardzo często stosowane na rynku.

Czym są?

Rastry to prostokątne (nieraz kwadratowe) oprawy świetlne stosowane najczęściej w biurach. Posiadają charakterystyczny wygląd. Mianowicie, ich wnętrze pełne jest odbijających światło elementów. Może się to kojarzyć z włożeniem elementów lustra do lampy. Dzięki temu rastry mogą świecić mocniej na większy obszar.

Rastry są wykorzystywane od kilkudziesięciu lat. Najczęściej montowano w nich świetlówki i były doskonałą alternatywą standardowych, żarowych lamp. Stosuje się je do dzisiaj w miejscach, gdzie bardzo ważne jest intensywne oświetlenie, czyli chodzi na przykład o sklepy, biura etc. Istotną ich cechą jest równomierne rozprowadzanie światła, dzięki czemu to doskonała propozycja dla różnych miejsc pracy.

Swego czasu było to rozwiązanie wręcz perfekcyjne. Dzisiaj jednak można się spotkać z innym, bardziej nowoczesnym podejściem do tematu. Mianowicie, można zainwestować w panel oświetleniowy LED.

Dlaczego ludzie wybierają technologię LED?

Jest to przede wszystkim związane z bardzo niskimi kosztami eksploatacji. Mimo pozornie wyższego kosztu zakupu, zadziwiająco niski pobór energii i fenomenalna żywotność sięgająca nieraz kilkunastu lat (w przypadku jednej żarówki) sprawiają, że obecnie trudno znaleźć bardziej opłacalne rozwiązanie do swojej firmy, niż LED. Dla przykładu można podać, że odpowiednikiem 50 watowej lampy żarowej będzie ok. 10 watowa żarówka LED, emitująca tę samą ilość światła.

Panel LED wygląda bardzo podobnie, jak oprawa rastrowa. Niski pobór energii pozwala marce znacznie zredukować koszty związane z energią elektryczną. Zazwyczaj są one wyposażone w diody LED, które odznaczają się dobrym odwzorowaniem barw i intensywnym strumieniem światła. Dzisiejsze czasy znalazły jednak równie ciekawe rozwiązanie, jakim jest raster LED.

Kiedy standardowe rastry korzystały zwykle ze świetlówek, tak dzisiejsze modele również biorą pod uwagę świetlówki, jednak LEDowe. Dzięki nim można postawić na perfekcyjną oszczędność w miejscach, gdzie wcześniej stosowano żarówki fluorescencyjne. Oprawy rastrowe często posiadają standardowe rozmiary, dzięki czemu w prosty sposób można wymienić oświetlenie w swojej firmie tak, by ilość pracy była jak najmniejsza. Rastry to wyłącznie oprawy, dlatego w przeciwieństwie do paneli LED, awaria żarówki nie skutkuje koniecznością wymiany całego panelu.

Zastanawiając się nad wyborem, warto odpowiedzieć na pytanie – jak długo będzie się korzystało z danego oświetlenia?

Jeżeli nie planuje się zmian swojej siedziby, to lepszym rozwiązaniem będą oprawy rastrowe. Warto zawsze korzystać z wysokiej jakości produktów, dlatego zapraszamy do sprawdzenia oferty.


Wszystkie prawa zastrzeżone © 2023 Lena Lighting S.A.