Projektowanie oświetlenia w sklepie spożywczym

Na oświetlenie powierzchni sklepowych składa się wiele czynników. Pierwszym z nich jest oświetlenie ogólne, równomiernie rozprowadzone po obszarze sklepu. Drugim jest oświetlenie ekspozycji, stawiające na punktowe światło, przykuwające uwagę konsumentów. Trzeba również wziąć pod uwagę wszelkie normy bezpieczeństwa i higieny obowiązujące w sklepach, zwłaszcza w tych sprzedających otwartą żywność. Dodatkowo, warto zainwestować w oświetlenie energooszczędne i trwałe, co pozwoli na ograniczenie kosztów eksploatacji.

Lena Lighting sklep w srodku

Najlepszym rodzajem oświetlenia, które sprawdzi się w sklepach spożywczych, jest technologia LED. Wykazuje ona cechy wysokiej trwałości, nie reaguje na skoki napięcia, utrzymuje równomierne ciepło w trakcie pracy, jest szczelna i odporna na działania z zewnątrz – posiada wszelkie standardy, które powinna spełniać oprawa, mająca kontakt z żywnością. Oświetlenie sklepu spożywczego powinno być dopuszczone do pracy w strefie podwyższonego ryzyka sanitarnego, czyli wykazywać wysoki wskaźnik ochrony, łatwość w czyszczeniu, brak szkodliwych substancji w składzie oraz jednolitą budowę, bez niebezpiecznych elementów. Potwierdzeniem tych cech są odpowiednie atesty oraz certyfikaty, które pozwolą na montaż opraw w miejscach z nieopakowanym jedzeniem. Dodatkowo, takie światło powinno zagwarantować żywności atrakcyjny wygląd oraz nie wpływać na okres ważności produktów.

Oświetlenie alejek, ekspozycji, witryn

Najczęściej wykorzystywanymi oprawami do oświetlenia ekspozycji są lampy szynowe. Są one mobilne, łatwe w konfiguracji, można w każdej chwili zmienić ich kąt nachylenia.

Reflektory te wyposażone są w specjalne soczewki skupiające, przez co świecą wąskim snopem światła. Pomimo montażu na dużej wysokości, nie tracą swojej mocy świecenia. Warto wykorzystać również specjalne oprawy, przeznaczone do konkretnego typu jedzenia np. do pieczywa czy serów. Pozwolą one wydobyć to co najlepsze z produktów, przy jednoczesnym zachowaniu ich świeżości.

Do oświetlania alejek idealnie nadadzą się lampy linowe. Posiadają one możliwość łączenia opraw i tworzenia ciągów dostosowanych do potrzeb i wymagań danej powierzchni.

Nie zapominajmy również o oświetleniu zewnętrznym oraz wewnętrznym, które ma na celu niejako zaznaczyć obecność sklepu, przykuć uwagę klientów. Światło staje się w ten sposób reklamą, mającą przynieść zyski zarówno sprzedażowe, jak i marketingowe.

Oprawy od Lena Lighting

Doskonale do oświetlenia ekspozycji w sklepach spożywczych sprawdzą się projektory LED od Lena Lighting. Oprawy od tego polskiego producenta cechuje trwałość, wysoka energooszczędność oraz nowoczesne rozwiązanie w zakresie designu, które podkreśli charakter miejsca. Dostosowane są do wielogodzinnej pracy, niezależnie od panujących warunków. Można je łączyć w długie ciągi komunikacyjne odpowiednio dobrane od przestrzeni, w której mają się znaleźć. To samo dotyczy mocy oraz rozproszenia strumieni świetlnych, które użytkownicy swobodnie mogą dobrać do swojego sklepu.


Wszystkie prawa zastrzeżone © 2023 Lena Lighting S.A.