Smart City – inteligentne oświetlenie nowoczesnych miast

Pojęcie „smart” jest już nam dobrze znane na skalę mikro, w ostatnich latach możemy jednak zauważyć tendencję do przeniesienia tej koncepcji na większy format. Inteligentne miasto to już nie tylko futurystyczne pojęcie, ale przestrzeń na co dzień nas otaczająca. Publiczne sieci Wi-Fi, inteligentne sterowanie ruchem ulicznym i świetlnym, inicjatywa obywatelska – wszystkie te działania świadczą o zrównoważonym mieście, które ceni sobie zarówno oszczędność, jak i ekologię, a przede wszystkim komfort życia mieszkańców.

Lena Lighting widok z wysokiego budynku

Smart City – miasto przyszłości

Celem inteligentnych miast jest wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych, które zwiększą interaktywność i wydajność tkanki miejskiej, a także podniosą jakość życia jej mieszkańców. Nacisk kładziony jest nie tylko na branżę IT, ale także na promocję zrównoważonej gospodarki, mądre zarządzanie zasobami naturalnymi oraz na oddolne inicjatywy.

Wyróżnić można trzy rodzaje podejścia miasta do korzystania z technologii:

 1. Zaangażowanie firm technologicznych – w tym formacie miasta powstają dzięki dostępnym technologiom; firmy nie zwracają jednak uwagi na autentyczne problemy aglomeracji, która budowana jest jako eksperyment – w wierze stworzenia idealnego miasta-przyszłości; brakuje tutaj jednak pierwiastka ludzkiego oraz rozwiązań związanych z potrzebami mieszkańców;
 2. Zakres działań władz miasta – administracja publiczna podejmuje niezbędne kroki do zdiagnozowania oraz rozwiązania problemów, które trapią miasto oraz jego mieszkańców; jest to świadomy wybór projektów i programów np. publiczne sieci Wi-Fi, promocja transportu elektrycznego czy inteligentne sterowanie ruchem;
 3. Inicjatywy mieszkańców aglomeracji – władze lokalne chętnie korzystają z potencjału swoich obywateli, tworzą przestrzeń i możliwości ułatwiające im działanie; Ci nastawieni są na projekty związane z edukacją, ekologią, zacieraniem granic klasowych czy rasowych; wpisuje się to w tzw. ekonomię współdziałania, gdzie dominującą rolę w podejmowaniu decyzji mają debaty i mediacje.

Clue City – poznaj sposób na inteligentne zarządzanie oświetleniem ulicznym

Smart City nie funkcjonowałoby bez inteligentnego zarządzania systemem oświetlenia ulicznego. Technologia Clue City od Lena Lighting to rozwiązanie łączące w sobie zdalny bezprzewodowy system, składający się z urządzeń sterujących i zaawansowanych technologicznie lamp ledowych Lena Lighting.

Nieograniczona pojemność systemu Clue City pozwala na zarządzanie oświetleniem zarówno małych placów, jak i dużych aglomeracji miejskich. Istnieje możliwość kontroli i optymalizacji sprzętu – ilość światła zależna jest od aktualnych potrzeb. Bieżący stan systemu przechowywany jest w chmurze i pozwala na zarządzanie z dowolnego miejsca na świecie za pomocą interfejsu www. Dane te są monitorowane i bezpiecznie gromadzone. Wszystkie te czynniki ciągną za sobą niższe koszty utrzymania infrastruktury.

System Clue City pozwala na:

 • włączanie i wyłączanie oświetlenia ulicznego
 • ściemnianie i harmonogramowanie poszczególnych lamp ulicznych
 • nieograniczone tworzenie grup lamp
 • geolokalizację i wizualizację lamp ulicznych na mapie
 • dokładny pomiar zużycia energii oraz jej natychmiastowe
 • rejestrowanie i archiwizowanie
 • monitorowanie pracy źródła światła oraz drivera
 • monitorowanie pozostałego okresu żywotności źródła światła LED i informowanie o planowanym serwisie, co skraca czas reakcji i obniża koszty utrzymania
 • raportowanie alarmów i zdarzeń – rejestracja danych alarmowych z pojedynczej oprawy, wyświetlanie ich na mapie oraz możliwość eksportu do pliku
 • administrowanie wieloma użytkownikami, ich rolami i całą instalacją
 • możliwość rozbudowy systemu o nowe funkcjonalności Smart City.

Rozwiązania „smart” w naszym codziennym życiu

W krajobraz tkanki miejskiej wpisane są architektoniczne rozwiązania. Współczesne technologie umożliwiają projektantom na tworzenie wydajniejszych budynków, konsumujących mniej energii i oszczędnie gospodarujących zasobami, które są przyjazne środowisku i zapewniają nam wyższy komfort użytkowania np. możliwość dopasowania oświetlenia w zależności od pory dnia czy regulacji temperatury z uwzględnieniem panujących warunków.

Idea inteligentnego miasta ma w założeniu przeciwdziałać kryzysowi klimatycznemu. Na ten moment budownictwo odpowiedzialne jest na 1/3 emisji gazów cieplarnianych i za zużycie 40% całkowitej energii elektrycznej. Wykorzystując inteligentne energooszczędne technologie, jesteśmy w stanie przyczynić się do znacznego obniżenia tych niepokojących wskaźników.

Smart City swoimi innowacjami przyczynia się także do polepszenia jakości życia mieszkańców. System sterowania wentylacją, oświetleniem czy temperaturą poprawia samopoczucie obywateli, zwiększa ich efektywność pracy oraz stan zdrowia. Badania pokazują, że poziom dwutlenku węgla, kiedy spada w powietrzu do 1000 ppm, przyczynia się do obniżenia aktywności nawet o 1/4. To samo dotyczy dostępu do wysokiej jakości oświetlenia, które swoją barwą oraz natężeniem przypominać powinno to słoneczne.

Epidemia koronawirusa zmieniła nasze prywatne przestrzenie w miejsca pracy czy nauki. Powrót do nowej-starej rzeczywistości przemodeluje nasz system funkcjonowania, gdzie to efektywność i kreatywność staną się najbardziej cenione na rynku. Za tym pójdą zmiany w przestrzeniach biurowych, które nastawione będą na indywidualne potrzeby pracowników, zależne od aktualnie wykonywanej pracy.

Lena Lighting, jako czołowy producent systemów oświetleniowych, zwraca szczególną uwagę na wysokie parametry techniczne, zarówno lamp domowych, jak i tych wykorzystywanych w przestrzeni biurowej. Odpowiednio dobrane oświetlenie wpływa na jakość oraz komfort pracy. O wysokiej jakości oświetlenia świadczy duży współczynnik oddawania barw (CRI); wskaźnik, który określa poziom olśnienia (UGR) oraz strumień światła, do tego dochodzi energooszczędność oraz trwałość. Technologia LED umożliwia dużą ekonomię energii elektrycznej, nawet aż do 60%. System sterowania w jej obrębie pozwala na dodatkowe oszczędności, usprawnia pracę oraz upoważnia do monitorowania poszczególnych elementów składowych. Do tego dochodzą walory wizualne oraz ekologiczne.


Wszystkie prawa zastrzeżone © 2023 Lena Lighting S.A.