System sterowania 1-10 vs DALI

Światło jest jednym z kluczowych czynników, wpływających na bezpieczeństwo oraz komfort pracy osób zatrudnionych. Automatyzacja oświetlenia oddziałuje na samopoczucie pracowników oraz jakość wykonywanych przez nich zadań, a także ogranicza zużycie energii elektrycznej i koszty eksploatacji. Dlatego warto zdecydować się na system DALI, który w porównaniu z analogowym interfejsem ma wszechstronne zastosowanie, łączy się z innymi systemami, zbiera dane o ewentualnych awariach, jest mniej wrażliwy na zakłócenia oraz posiada lepszy sygnał.

Lena Lighting schemat polaczen

Różnice między systemem DALI a systemem 1-10

Parametr L określa minimalną wartość strumienia świetlnego, która będzie utrzymywać się przez konkretny czas użytkowania. Przykład L80B10 mówi nam, że po wskazanym czasie LED osiągnie 80% swojej jasności początkowej. Lampa ta nadaje się do wymiany, kiedy natężenie strumienia świetlnego spadnie do tej wartości.

System DALI stosuje się przy konkretnych rodzajach opraw, które dają możliwość zmiany natężenia światła oraz kierunku i kąta jego emisji. Oto kilka rozwiązań, które pokazują, jak uniwersalne jest oświetlenie DALI:

  • panele LED – system znajdzie zastosowanie w miejscach, gdzie wykorzystywana jest opcja ściemniania.
  • lampy przemysłowe – system sprawdzi się nawet przy lampach wysokiego składowania czy typu High Bay.
  • lampy hermetyczne – wpięte w system DALI informują o awariach powstałych wskutek nieszczelności opraw.
  • oświetlenie liniowe – system daje możliwość wyboru pojedynczych opraw w celu ich włączenia lub wyłączenia oraz regulacji, bez potrzeby rozpinania linii.
  • lampy uliczne – sterowanie DALI sprawdzi się przy aktywacji oświetlenia zależnie od pory dnia czy roku.
  • oświetlenie awaryjne – system może informować o występujących w obrębie opraw awariach, co pozwoli na zmniejszenie kosztów ich co rocznego testowania.

System DALI umożliwia szybką identyfikację awarii oraz łatwą jej naprawę. Oferuje nam komunikację dwukierunkową – sieć zarówno odbiera sygnał, jak i go wysyła, informując o ewentualnych usterkach w jej obrębie. System 1-10 wysyła dane tylko w jedną stronę, nie pozwala zbierać informacji o wydajności i błędach, a te mogłyby zapobiec ewentualnej awarii w przyszłości.

Oprawy od Lena Lighting są dostępne z balastem przystosowanym do współpracy z systemami sterowania oświetlenia DALI, który jest szczególnie polecany do montażu w biurowcach, halach przemysłowych czy obiektach użyteczności publicznej.


Wszystkie prawa zastrzeżone © 2023 Lena Lighting S.A.