Znaczenie atestu PZH w lampach LED

Przy instalacji oświetlenia w firmie, zakładzie pracy czy pomieszczeniu handlowym należy zwrócić uwagę na normy, które powinny zostać spełnione. Oprawy w budynkach, w których panują wyjątkowe warunki pracy, jak gabinety lekarskie, szpitale czy sklepy z żywnością, warto wyposażyć w dodatkowe dokumenty w postaci certyfikatów higienicznych.

PZH co to jest?

Skrót PZH pochodzi od nazwy Państwowy Zakład Higieniczny, który kilka lat temu został przemianowany na Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego Państwowy Zakład Higieny (NIZP-PZH). Atest PZH świadczy o tym, że dany produkt jest bezpieczny dla zdrowia i środowiska. Certyfikat potwierdza, że towar jest łatwy w utrzymaniu, a przede wszystkich jest szczelny. Atestacja jest działaniem potwierdzającym jakość produktu.

Lena Lighting atest pzh logo

Gdzie jest wymagany atest PZH?

Niestety na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Atest ten na pewno nie jest wymagany w pomieszczeniach przeznaczonych do użytku prywatnego, domach czy mieszkaniach. Natomiast, pod kątem prawnym oświetlenie, które ma kontakt z wodą zdatną do spożycia, musi posiadać atest PZH. Z zapisu tego wynika, że jest to dokument dobrowolny przy pozostałych zastosowaniach. Trzeba jednak pamiętać, że za produkty, które mają wpływ na zdrowie człowieka lub bezpieczeństwo środowiska, prawnie odpowiedzialny jest producent. Wszelkie awarie lub skażenia spowodowane nieatestowanym oświetleniem, mające wpływ na jakość towaru, leżą już w interesie przedsiębiorców. Bardzo często dokument ten jest wymagany podczas przetargów czy w trakcie wyboru dostawców. Atest PZH buduje zaufanie oraz wiarygodność wśród klientów, mają oni pewność, że ich zdrowie oraz bezpieczeństwo są dla właścicieli firm ważne.

Lena Lighting pielegniarki na korytarzu

Lena Lighting posiada w swojej ofercie produkty, które zostały poddane atestacji PZH i spełniają wszelkie wymagania higieniczne, są to m.in.: TYTAN 2 LED, LABO LED, COMPACT LED HYGIENIC, UV-C STERILON FLOW, UV-C STERILON HEPA oraz UV-C STERILON SQUARE. Wymienione wyżej oprawy przeznaczone są do obiektów użyteczności publicznej i mogą zostać w nich wykorzystane zgodnie z przepisami pomieszczeń, w których będą montowane.

Z jakimi kosztami wiąże się wydanie atestu PZH?

Wszystko zależy od samego produktu oraz w jakim zakresie chcemy go poddać atestacji. Średnio koszty sięgają 2-3 tys. netto, a okres badań trwa do 2 tygodni.

Atest PZH a panele LED

Atest PZH wśród oświetlenia podstawowego najczęściej spotykany jest w technologii LED. Panele te z założenia cechuje wysoka szczelność, również na pył, co sprawia, że są one łatwe w utrzymaniu. Dlatego to właśnie ledy w większości stanowią wyposażenie w szpitalach czy na halach produkcyjnych, w których wytwarza się kosmetyki lub żywność.


Wszystkie prawa zastrzeżone © 2023 Lena Lighting S.A.