Red Dot Design Award to międzynarodowa nagroda przyznawana przez Design Zentrum Nordhein Westfalen w Essen, w Niemczech. To jeden z najbardziej prestiżowych konkursów w świecie designu, uważany na wyznacznik najwyższej jakości i innowacyjności. O czerwonej kropce marzą zarówno projektanci, jak i producenci, którzy przez najwyższej klasy wzornictwo pragną wyróżnić swoją działalność biznesową. Na zasadzie selekcji i prezentacji projekty wybierane są przez jury ekspertów w aż trzech obszarach:
- projektowania produktu
- projektowania komunikacji
- koncepcji projektowych.
Kategorie w konkursie
Każdy z członków jury samodzielnie testuje i ocenia zgłoszone rzeczy. W składzie jurorskim znajduje się aż 50 ekspertów z całego świata. Podczas oceny biorą oni pod uwagę różnorodne kryteria.
W kategorii projektowanie produktu ważne są:
- stopień innowacyjności
- ergonomia
- trwałość
- funkcjonalność
- czy ekologia.
W przypadku projektowania komunikacji wyróżnienie otrzymują m.in.:
- kampanie wizerunkowe
- projekty opakowań
- książki
- broszury
- ulotki
- plakaty
- ilustracje reklamowe itp.
Do ich oceny jury bierze pod uwagę wizję i wartości, design i komunikację oraz tożsamość, a także to, czy są zrozumiałe i mają emocjonalne znaczenie.
W konkursie na koncepcję projektową jury ocenia:
- stopień innowacyjności
- oraz estetykę koncepcji, usługi lub produktu.
Bierze pod uwagę także czy projekt ma szansę w ciągu 5 lat stać się gotowym produktem lub przez rok uda się wprowadzić go na rynek.
Historia Red Dota
Historia nagrody sięga aż do 1955 roku, w którym to z inicjatywy stowarzyszenia Verein Industrieform, powstał pierwszy doroczny konkurs wzornictwa. Organizacja narodziła się z inicjatywy marki Krupp, której celem było uatrakcyjnienie, unowocześnienie i przystosowanie produktów do nowej powojennej rzeczywistości. Wydarzeniu towarzyszyła również wystawa, która spotkała się z globalnym zainteresowaniem i posłużyła jako wyznacznik nowych trendów w zakresie designu.
W latach 90. Verein Industrieform zmieniło nazwę na Design Zentrum Nordrhein Westfalen. Z nowym korporacyjnym designem powołano także zarząd stowarzyszenia, na czele którego stanął prof. dr Peter Zec. To z jego inicjatywy powstała znana nam do dziś czerwona kropka.
Więcej niż nagroda
„Oscary designu” to nie tylko nagrody i instytut, ale również muzea czy prestiżowe wydawnictwo. Wystawy, na których znajdziemy zwycięskie projekty mieszczą się w rodzimym Essen, w budynku dawnej kopalni Zollverein, a także Singapurze oraz Xiamen. A Red Dot Edition odpowiedzialne jest za wydawanie książek o designie i stylu życia, monografii twórców oraz kompendiów wiedzy, a także roczników Red Dot Design Award oraz Design Diary.
W tegorocznej edycji Red Dot Desing Award lampy Lena Lighting zdobyły aż dwie czerwone kropki. Nagrody przyznano oprawom: Sizzano oraz UV-C Sterilon Flow Premium. Oba projekty zostały stworzone przez Jakuba Zarzyńskiego – młodego, zdolnego twórcę z Poznania.
Produkty doceniono za:
- wysokiej klasy wzornictwo
- ponadczasową estetykę
- oraz energooszczędne technologie, które są odpowiedzią na dynamicznie zmieniającą się rzeczywistość.