Perspektywy technologii LED

Branża oświetleniowa rozwija się bardzo dynamicznie i coraz skuteczniej odpowiada na zapotrzebowania klientów. Największy postęp oraz perspektywy możemy zauważyć w technologii LED, która dzięki wysokiej energooszczędności i proekologicznym działaniom, elastycznie dostosowuje się do aktualnych wymagań rynkowych. 

Obecnie najbardziej popularną i najszybciej rozwijającą się technologią oświetleniową jest technologia LED. Rozwiązanie to oferuje energooszczędne oprawy wykorzystywane w przemyśle, usługach, do oświetlenia dróg oraz ulic, prywatnych lokali, jak i całych miast. Wszechstronne zastosowanie ledów zwiększa zapotrzebowanie i zmusza producentów do rozwoju technologicznego, który sprosta aktualnym wymaganiom konsumentów. W obliczu rosnących rachunków za prąd, postępującej urbanizacji oraz zmian klimatycznych szuka się rozwiązań z zakresu oświetlenia, które ograniczą zużycie energii oraz emisję CO2 do środowiska. 

Lena Lighting modul led

Oświetlenie LED to przede wszystkim wysoka efektywność energetyczna, która pozytywnie wpływa na ochronę środowiska oraz ograniczenie kosztów. W celu zoptymalizowania technologii warto ją wykorzystać w rozwiązaniach z obszaru Internetu Rzeczy czy inteligentnego systemu zarządzania. To już nie tylko kwestia wygody i komfortu, na którą wpływa automatyczne sterowanie światłem, ale również zwrot kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych. Dla wielu osób perspektywa realnych oszczędności skłania do modernizacji lub wymiany tradycyjnego oświetlenia na ledowe. Chociaż inwestycja w technologię LED na początku jest wysoka, zwraca się zdecydowanie szybciej ze względu na dłuższą żywotność oraz trwałość produktów.

Internet Rzeczy (IoT) umożliwia nie tylko monitorowanie i raportowanie, ale również sterowanie oświetleniem, dostosowując je do pory dnia, obecności użytkowników czy aktualnych warunków pogodowych. Inteligentny system zarządzania zwiększa bezpieczeństwo na drogach, eliminuje zjawisko olśnienia i pozwala na ograniczenie wydatków. To kierunek, w którym ledy odgrywają szczególną funkcję, zwłaszcza w dużych miastach czy zakładach pracy.

Światło wpływa również na jakość naszego życia. Co raz więcej czasu spędzamy w przestrzeniach pozbawionych naturalnego światła, które reguluje cykl dobowy człowieka, oddziałuje na zdrowie oraz samopoczucie użytkowników. Dlatego wysokiej jakości oświetlenie LED, uwzględniające potrzeby Human Centric Light, dostosowuje światło do panujących aktualnie warunków oraz potrzeb samego użytkownika. Ogromne możliwości technologiczne ledów pozwalają na stworzenie strumienia świetlnego, który pod względem parametrów i oddziaływania na człowieka, będzie zbliżony do naturalnego światła i zrekompensuje brak promieni słonecznych w miejscu pracy czy nauki.


Wszystkie prawa zastrzeżone © 2023 Lena Lighting S.A.