Do niedawna najpopularniejszym oświetleniem w warsztatach były świetlówki. W porównaniu z tradycyjnymi żarówkami pobierały one znacznie mniej energii, potrzebowały jednak trochę czasu na pełne rozświetlenie, często powodowały efekt migotania, a co najgorsze zawierały rtęć. Obecnie przedsiębiorcy z większą chęcią sięgają po alternatywne źródła światła, takie jak diody LED, dające wystarczająco mocne światło, odporne na uszkodzenia, cechujące się długą żywotnością, a do tego energooszczędne.
Do niedawna na rynku nie było zbyt wielkiego wyboru oświetlenia pod kątem barwy światła. Niegdyś największą popularnością cieszyły się tradycyjne żarówki żarowe, które dawały ciepłe światło, a aby uzyskać barwę zimną trzeba było sięgnąć po lampy halogenowe lub świetlówki. Dziś oświetlenie LED oferuje szerokie spectrum doboru odpowiedniej barwy światła, zależnie od funkcji miejsca, w którym będzie się ono znajdować.
Barwa diody LED zależy od rodzaju luminoforu, jaki został wykorzystany przy ich produkcji. Źródłem światła jest tutaj dioda elektroluminescencyjna, która pobudza do działania luminofor umieszczony w obudowie żarówki. W zależności od jego rodzaju możemy uzyskać światło o różnej temperaturze barwy.