Jakie lampy budowlane na budowę?

Odpowiednie, kierunkowe i intensywne oświetlenie na budowie wpływa na efektywność i komfort pracy. Musi być dostosowane do aktualnych wymogów prawnych oraz zasad BHP. Istotnym czynnikiem przy wyborze oświetlenia na budowę jest również dobór produktów, które wystarczą na lata i będą pobierać bardzo małą ilość energii elektrycznej. Dobrze zaprojektowane sztuczne oświetlenie usprawnia wykonywanie zadań, a także wydłuża dzień pracy na budowie.

Normy prawne regulujące oświetlenie na budowie

Oświetlenie placu budowy regulowane jest normami prawnymi. Przy planowaniu i wydzieleniu miejsca pracy niezbędne jest zapoznanie się z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP). Źródłem wiedzy odnośnie panujących wymogów jest rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 6.02.2003 r. Z przepisów wynika kilka podstawowych zasad, które ściśle podlegają normom prawnym: oświetlenie miejsca niebezpiecznego, drogi ewakuacyjnej oraz bramki ustawianej przed skrzyżowaniem dróg z napowietrznymi liniami elektroenergetycznymi.

Przepisy te mówią również o zjawiskach, które nie mogą występować przy oświetleniu placu budowy:

  • olśnienie
  • zmiana barwy znaków lub zakłócenie odbioru sygnałów/znaków
  • efekt stroboskopowy
  • wydłużone cienie

Wybierając oświetlenie na plac budowy warto wziąć pod uwagę również trwałość i żywotność opraw. Najlepiej sprawdzą się tutaj lampy z diodami LED, które maja wydłużony okres użytkowania i są bardzo funkcjonalne w użyciu oraz poprawiają komfort pracy. Ledy pobierają bardzo mało energii i emitują mocny strumień świetlny. Dodatkowo, wiernie oddają barwy i nie męczą ludzkiego wzroku.

Lena Lighting osoby pracuja na budowie

Plac budowy jest miejscem dynamicznie się zmieniającym, w którym zarówno bezpieczeństwo, jak i komfort pracy odgrywają istotną rolę. Chociaż głównym oświetleniem jest światło naturalne, dla podwyższenia komfortu pracy i większego bezpieczeństwa, na budowie warto doświetlić trudno dostępne miejsca światłem sztucznym.

Oświetlenie na budowie od Lena Lighting?

Na uwagę zasługuje seria FUTURE LED od polskiego producenta opraw oświetleniowych Lena Lighting. Wyróżnia się wysokimi parametrami świetlnymi, najwyższej klasy technologią oraz praktycznym wzornictwem.

Rozwiązaniem, które świetnie się sprawdzi na budowie są przenośne naświetlacze z rodziny MAGNUM FUTURE lub w wersji akumulatorowej MAGNUM BATTERY. Lampy umożliwiają oświetlanie dowolnie wybranego miejsca oraz pozwalają na oświetlenie drogi ewakuacyjnej. Dobór ilościowy opraw oraz ich moc zależne są od powierzchni placu budowy. Równomierne rozmieszczenie oświetlenia pozwala na precyzyjniejsze wykonywanie prac oraz unikniecie wypadków i błędów.

Lena Lighting kolekcja lamp na budowe

Na placu budowy dobrze sprawdzą się oprawy o kształcie kulistym, które oświetlą całe pomieszczenie. Takie właśnie lampy SITE LITE FUTURE lub FUTURE BALL wykazują dużą odporność na zniszczenia, wilgotność oraz pył. Wersja ACCU umożliwia pracę lamp w momencie zaniku zasilania.

Przy dużych placach budowy sprawdzą się linie świetlne, zasilane z jednego gniazdka, które będą energooszczędne, a przy tym będą w stanie oświetlić przestrzeń długą nawet na 120 m, zaopatrzoną w 40 punktów źródła światła. Wersja LINE stworzona została z myślą o szybkim montażu, nawet w najbardziej nietypowych miejscach na placu budowy. Design, w kształcie litery U, pozwala na zawieszenie opraw nie tylko na linie, ale również na rurach czy ogrodzeniu. W ramach sznura świetlnego można swobodnie regulować kąt świecenia. Model jest odporny na pył i wilgotność, dzięki czemu można go wykorzystać zarówno w środku jak i na zewnątrz.


Wszystkie prawa zastrzeżone © 2023 Lena Lighting S.A.