Napisane przez Developer Indico dnia . Wysłane Baza wiedzy.
Jakie oświetlenie do biura wybrać?
Planując przestrzeń biurową projektanci mają przed sobą niełatwe zadanie. Muszą zwrócić uwagę na funkcjonalność, estetykę i bezpieczeństwo. Biuro to też wizytówka firmy, musi być gustownie urządzone, wygodne ale musi również spełniać ważne kryteria.
Oświetlenie biurowe w miejscu pracy
Jednym z najważniejszych jest decyzja jakie światło wybrać do biura. Na przestrzeni lat bardzo dużo się w tej dziedzinie zmieniło, dzisiaj wiemy, że można znaleźć lampy LED, które spełniają podwójną rolę – są estetyczne i posiadają bardzo dobre parametry świetlne, zapewniając przy tym dobre i bezpieczne warunki pracy.
Pierwszą zasadą jeśli chodzi o oświetlenie biurowe jest jakość. Światło powinno być stonowane, musi poprawić koncentrację osób pracujących oraz zapewnić komfort pracy. Spędzamy w biurze dużo więcej czasu niż w domu, dlatego ważne jest, żebyśmy czuli się tam dobrze i żeby warunki panujące w pracy sprzyjały naszemu samopoczuciu, a co za tym idzie – zdrowiu.
Oświetlenie dla biura powinno być równomierne. Jeśli to możliwe, postarajmy się, żeby było też jak najwięcej światła naturalnego, ale jeśli nie ma takiej możliwości lampy które zastosujemy powinny posiadać wysoki współczynnik oddawania barw (Colour Rendering Index - CRI), co wpływa na dobre samopoczucie i skupienie. Dzięki temu praca staje się bardziej efektywna. Im wyższy wskaźnik CRI, tym światło jest bardziej naturalne. Nawet najpiękniejsze wnętrze i dobrze dobrane kolory nie będą odpowiednio się prezentować jeśli źle dobierzemy kolor oświetlenia.
Bardzo istotna jest również barwa światła, do wyboru zimna, ciepła i naturalna. Ciepła temperatura barwowa (3000K) zalecana jest do stosowania w miejscach wypoczynku, np. salon w domu, natomiast barwa zimna (4000-5000K) często stosowana jest w biurach, sklepach czy centrach handlowych, ponieważ poprawia koncentrację. Jednak najbardziej naturalną, a co za tym idzie, najlepszą dla naszego wzroku jest barwa neutralna. Stosowana zarówno w biurach czy w domu. Barwa zbliżona jest do światła dziennego.
Lampy biurowe sufitowe
Dzięki nim równomiernie oświetlimy całe pomieszczenie. Przykładem mogą być rastry LED, plafony, podłużne belki, o wąskim przekroju poprzecznym.
Warto zainwestować w lampy wyposażone w energooszczędne moduły LED (zużywają nawet 50% mniej energii niż tradycyjne źródła światła), których zaletą jest też bardzo długa żywotność – często około 50.000 godzin pracy. Zapobiegają one zmęczeniu wzroku, ale też posiadają tzw. szybki zapłon, dzięki czemu od razu świecą pełnym światłem.
Biurowe lampy LED Lena Lighting spełniają też ściśle określone w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej normy dotyczące oświetlenia w miejscu pracy. Jeśli wymaga tego sytuacja powinniśmy zainwestować dodatkowo w oświetlenie punktowe, takie jak lampy biurkowe czy kinkiety, lub niżej zawieszone lampy.
Jako wiodący producent oświetlenia z 32 letnim doświadczeniem dotyczącym oświetlenia (nie tylko biurowego), wiemy wszystko i ciągle się uczymy. Od projektu, po wykonanie przez montaż tworzymy lampy dla każdego od wielu lat. Oświetlenie biurowe testujemy codziennie w swoich biurowcach. Szczególnie polecamy te, którymi można indywidualnie sterować, tak, by każdy mógł decydować jakie oświetlenie jest dla niego najlepsze. Rekomendujemy także oświetlenie biurowe z technologią Tunable white. Zaufały nam nie tylko osoby prywatne, ale też duże korporacje czy instytucje publiczne.
FAQ, Oświetlenie inwestycyjne, Sterowanie oświetleniem