Oświetlenie LED, określane potocznie jako „ledy”, to nowoczesne i bardzo ekonomiczne rozwiązanie. Na chwilę obecną wszystko wskazuje na to, że technologia ta skrywa w sobie ogromny potencjał, który jeszcze długo będzie można wykorzystywać podczas planowania tego typu instalacji dla swojego domu, biura, ogrodu, czy pomieszczeń przemysłowych. Ma to nie tylko związek z nawet kilkakrotnie mniejszym zużyciem energii elektrycznej, ale również z trwałością takich lamp. Jeśli zostały one dobrze wykonane, to ich długość świecenia można liczyć w latach, nawet przy bardzo intensywnej eksploatacji (nawet do 100000 godzin L70B50).
Ledy są zatem nie tylko oszczędnym, ale i ekologicznym rodzajem oświetlenia, gdyż ich o wiele rzadsza wymiana znacząco redukuje przyrost elektroodpadów. Zarówno żarówki, jak i oprawy LED przystosowane są także do różnych warunków pracy. Wymiana oświetlenia domowego na urządzenia wykonane w tej technologii nie wiąże się natomiast z żadnym kompromisem. Jakość i moc świecenia pozostają tu na odpowiednim poziomie, a różnorodność produktów z tej kategorii pozwala na dowolny dobór asortymentu do własnych potrzeb lub wymagań klienta, który skorzystał z audytu oświetlenia i chce wprowadzić w nim innowacje.
Na oświetleniu LED korzysta również sama warstwa estetyczna architektury i aranżacji wnętrz. Technologia ta posługuje się bowiem rozwiązaniami opartymi na zmiennym napięciu prądu, co pozwala na uzyskanie różnych barw światła bez konieczności powierzania tego zadania innemu zestawowi diod. Ledy charakteryzując się taką budową – w formie żarówki, hermetycznej oprawy, a nawet specjalnej taśmy – mogą balansować nie tylko pomiędzy różnymi odcieniami bieli, ale także stworzyć podstawowe kolory. Wszystko zależy oczywiście od wybranego modelu produktu. Czasem oświetlenie LED daje możliwość płynnego przejścia pomiędzy praktycznym światłem ciepłym, a zimnym, innym razem może zostać wykorzystane jako światło ozdobne.