• Lena Lighting
  • O nas
  • Baza wiedzy
  • Magazyny w nowej rzeczywistości. Jak rysuje się przyszłość branży po pandemii? Gdzie szukać oszczędności?

Magazyny w nowej rzeczywistości. Jak rysuje się przyszłość branży po pandemii? Gdzie szukać oszczędności?

Sterowanie oświetleniem, optymalizacja przestrzeni magazynu i inne przemyślane rozwiązania to klucz do ograniczenia kosztów ponoszonych przez firmy magazynowe.

Dla tej branży okres pandemii okazał się momentem przemian i wzmożonej pracy. Czasy, w których przyszło nam żyć, sprawiły, że popyt na usługi e-commerce zdecydowanie się zwiększył. Pomimo tego, sektor logistyki musi się liczyć z ewentualnym kryzysem ekonomicznym i w związku z tym, szukać potencjalnych oszczędności.

Wpływ pandemii COVID-19 na działanie magazynów?

Na samym początku pandemii branża logistyczna, jak cała reszta rynku, również przeżywała załamanie. Jednak po dwóch miesiącach zauważalnie wzrosło zainteresowanie zakupami online. W samym 2020 roku udział e-commerce w rynku w Stanach Zjednoczonych zwiększył się o 25%. Stawia to właścicieli magazynów przed kolejnymi wyzwaniami. W związku z dużym zainteresowaniem konsumentów zakupami przez Internet zwiększa się również potrzeba wyselekcjonowania większej powierzchni składowania towarów. Bardziej okazały metraż sprawia, że zreorganizowane powinno zostać oświetlenie w magazynie, co pozwoli na zachowanie komfortu pracy w tego typu budynku.

Do tego dochodzi zmiana trybu pracy i wymagania samych najemców. Z racji zwiększenia pobytu musi się również zwiększyć liczba godzin i dni, w których będzie funkcjonował magazyn. System zmianowy rozciągnięty jest na 24 godziny 7 dni w tygodniu. Aby wyrobić się z zamówieniami, pakowaniem, wysyłką, fakturowaniem itp. magazyn musi pracować bez przerwy. Miejsca te stają się także samowystarczalne, zajmują się nie tylko składowaniem, ale także zwrotami, reklamacjami czy kontaktem z klientem. Praca w firmie magazynowej może mieć zarówno charakter fizyczny, jak i biurowy, dlatego oświetlenie magazynu musi być zaprojektowane tak, aby umożliwiało realizację obu rodzajów zadań. W ten sposób konsument zostaje szybko i kompleksowo obsłużony.

Warto również wspomnieć o zmianie profilu zamawianych towarów. To już nie tylko ubrania, gadżety, książki czy sprzęt AGD, ale także towary pierwszej potrzeby, które normalnie kupowaliśmy stacjonarnie w sklepach. Jest to dla branży logistycznej kolejne wyzwanie, które zmusza do zmiany podejścia do pakowania towaru czy opcji samej wysyłki.

Lena Lighting nasze magazyny z lotu ptaka

Jakie modernizacje przeprowadzić na magazynie? Gdzie szukać oszczędności?

W celu usprawnienia pracy na magazynie i wdrożenia oszczędności właściciele powierzchni decydują się na szereg innowacji i zmian. Objawia się to we wprowadzaniu zautomatyzowanych wózków czy zmianie układu przestrzeni w magazynie. Cennym unowocześnieniem jest oświetlenie magazynu, które można kontrolować zdalnie.

Zdalne sterowanie oświetleniem pozwala na maksymalnie efektywne wykorzystanie źródeł światła oraz ograniczenie jego kosztów.

Odrębną sprawę stanowi optymalizacja kosztów operacyjnych i eksploatacyjnych. Składa się na nie: wynagrodzenie dla pracowników, serwis sprzętu i regałów oraz faktury za prąd czy wywóz odpadów.

Jakie rozwiązania sprawią, że oświetlenie magazynu stanie się bardziej opłacalne?

W przypadku energii elektrycznej najskuteczniejszą metoda na zmniejszenie kosztów jest wymiana opraw oświetleniowych na technologię LED. Pobiera one znacznie mniej energii niż tradycyjne żarówki, więc różnicę w kosztach powinniśmy odczuć już przy pierwszych płatnościach. Na korzyść oświetlenia LED, poza energooszczędnością, przemawia również wysoka jakość światła, która sprzyja koncentracji i zwiększa komfort pracy. Istotną kwestią jest, aby za oprawy LED, które pojawią się w magazynie, odpowiadał renomowany producent oświetlenia. Dobrym wyborem jest Lena Lighting – uznana firma z dużym doświadczeniem, która gwarantuje sprawdzone produkty wysokiej jakości. Dodatkowym rozwiązaniem, które warto wdrożyć, jest automatyczne sterowanie oświetleniem. Pozwala ono na zdalne włączanie i wyłączanie opraw oraz programowanie systemu pod funkcję, jaką ma pełnić światło w danym pomieszczeniu.


Wszystkie prawa zastrzeżone © 2023 Lena Lighting S.A.