Dzięki analizie kosztów możemy stwierdzić, ile nadwyżki mocy biernej generujemy. Pomocne jest również podłączenie analizatora jakości energii do urządzenia lub rozdzielni głównej.
Najpopularniejszym sposobem kompensacji, po zidentyfikowaniu jej źródła oraz dobraniu odpowiedniego rozwiązania, jest zastosowanie baterii kondensatorów lub dławików. Układ ten zwraca się najczęściej w okresie 6-24 miesięcy. Jeżeli koszty związane z energią bierną wynoszą powyżej 150 zł za miesiąc warto wziąć pod uwagę instalację kompensacji.
Modernizacja oświetlenia
Tradycyjne oprawy oświetleniowe generują do sieci moc bierną indukcyjną. W przypadku technologii LED, wprowadzają moc bierną pojemnościową. W takim przypadku, przy modernizacji oświetlenia może dojść do zjawiska przekompensowania, a co za tym idzie wzrostu kosztów za nadmierną ilością mocy biernej. Wymiana oświetlenia na LED to pierwszy krok do jej zbilansowania, wymaga jednak montażu lub modyfikacji kompensatorów.
Kiedy rachunki za energię elektryczną z systemem LED spadną nawet o 70% oraz zwiększą komfort i warunki pracy, pamiętajmy, że mimo to wymagają przeprowadzenia audytu, tak aby móc spersonalizować kompensację mocy biernej i zoptymalizować działania sieci