Jednostką natężenia oświetlenia jest luks (lx) równy lumen na metr kwadratowy (cd sr m-2)
Luks mierzy ilość światła padającego na powierzchnię i jest podstawową miarą w ocenie jasności oświetlenia w danym miejscu. Jeden luks odpowiada natężeniu oświetlenia, które powstaje, gdy jeden lumen strumienia świetlnego równomiernie rozkłada się na powierzchni jednego metra kwadratowego.
Aby lepiej zrozumieć, czym jest luks, warto wiedzieć, że lumen (lm) jest jednostką strumienia świetlnego, opisującą ilość światła emitowanego przez źródło. Z kolei luks uwzględnia nie tylko ilość emitowanego światła, ale także powierzchnię, na którą to światło pada, co pozwala ocenić rzeczywistą jasność oświetlenia danej przestrzeni.
Luks jest powszechnie używany w różnych dziedzinach, takich jak projektowanie oświetlenia, architektura, fotografia, a także w standardach bezpieczeństwa i higieny pracy. Na przykład, normy oświetleniowe mogą określać minimalne natężenie oświetlenia wymagane do wykonywania określonych czynności, aby zapewnić komfort i bezpieczeństwo. Inne będzie zalecane natężenie oświetlenia na chodniku, na stanowisku pracy, w biurze, czy w domu.
Dzięki zastosowaniu luksów można precyzyjnie ocenić i dostosować poziom oświetlenia do potrzeb użytkowników, co jest istotne zarówno w miejscach publicznych, jak i w prywatnych przestrzeniach. Dla przykładu normy natężenia oświetlenia na stanowisku pracy biurowej wynoszą od 300 do 500 luksów. W bardziej precyzyjnych zajęć, takich jak prace montażowe lub laboratoria, normy mogą wymagać natężenia oświetlenia na poziomie nawet 1000 luksów lub więcej, aby zapewnić dokładność i bezpieczeństwo.
Natężenie światła to ważny parametr zarówno w projektowaniu przestrzeni publicznych, jak i prywatnych. Dlatego warto wybrać oprawy oświetleniowe, od sprawdzonego producenta oświetlenia. W naszej ofercie znaleźć można m.in. oprawy rastrowe, oraz rozwiązań dedykowanych oświetleniu inwestycyjnemu. Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą!