Przy wyborze oświetlenia do wnętrz należy pamiętać również o parametrach świetlnych, które dobieramy pod kątem funkcji, jakie ma pełnić pomieszczenie. Zupełnie inne światło będzie nam towarzyszyć podczas spożywania posiłków, inne podczas wykonywania prac, a jeszcze inne podczas czytania książki na kanapie.
Przy aranżacji oświetlenia, producenci lamp polecają wykorzystanie technologii LED. Wśród wielu zalet warto wspomnieć m.in. o dłuższej trwałości ledów w porównaniu z tradycyjnymi żarówkami, o nagrzewaniu się znaczenie mniejszej powierzchni w czasie użytkowania oraz większej energooszczędności produktu. Dodatkowo, napięcie nie wpływa na zmianę barwy oświetlenia. Dzięki tym cechom oprawy LED znajduje szerokie zastosowanie, począwszy od przemysłu ciężkiego, na dekoracji mieszkań kończąc. Za sprawą rozwoju technologii LED dostajemy szerokie spectrum wyboru temperatury barwowej czy mocy świetlnej, dzięki czemu projektanci zyskali nowe możliwości projektowania oświetlenia.
Kierując się zarówno normami, jak i próbą stworzenia odpowiedniej atmosfery we wnętrzu, musimy mieć pewność, że wybrane przez nas oświetlenie jest bezpieczne. Przyjmuje się, że bazową, minimalną ilością światła jest 100 luksów. W przestrzeni, która wymaga skupienia wzroku, wskazane jest, aby wartość ta wzrosła.
Równie ważne jest równomierne rozprowadzenie oświetlenia w pomieszczeniu. Bardzo często możemy spotkać się z zagęszczeniem opraw w jednym miejscu niż rozłożeniem ich na całej powierzchni sufitu czy ściany, do tego cechuje je wąski kąt świecenia, przez co panuje półmrok. Dlatego tak ważne jest pozyskanie od producenta informacji o rozsyle światła.
Wybierając profesjonalne oświetlenie LED mamy możliwość wyboru dowolnej temperatury barwowej od 2700K do 6500K. Im jest ona wyższa, tym światło będzie chłodniejsze. Najczęściej stosuje się barwę białą ciepłą (3000K) oraz barwę białą neutralną (4000K). Ta pierwsza polecana jest do miejsc relaksu i odpoczynku – sypialni, salonów, jadalni. Druga zaś energetyzuje i gwarantuje lepsze oddawanie barw, dlatego sprawdzi się w przestrzeni biurowej, pracowni, kuchni czy na korytarzu.
Warto zastanowić się również nad instalacją systemu sterowania oświetleniem np. systemu DALI. Pozwoli on na dostosowanie ilości światła w zależności od potrzeb użytkownika. Może być także wyposażony w czujniki ruchu oraz możliwość dostosowania oświetlenia do aktualnego poziomu nasłonecznienia w pomieszczeniu. Rozwiązanie do wpłynie na ilość zużywanej energii oraz znacząco podniesie komfort użytkowania.