Skąd się wzięła idea Human Centered Design?
Koncepcja Human Centered Design w centrum stawia człowieka, jego potrzeby, oczekiwania, możliwości, obawy i ograniczenia.
Twórcą teorii jest Donald Norman, który w latach 80. skonceptualizował proces, oddający użytkownikowi rezultat końcowy projektu, który ma mu bezproblemowo służyć.
Z Human Centered Design zrodził się projekt Human Centric Lighting (HCL), zapoczątkowany w latach 2013-2016 przez Komisję Europejską, miał na celu poszerzyć wiedzę z zakresu obejmującego nowoczesne oświetlenie oraz wspierać praktyki kładące nacisk na rozwój technologii z tego obszaru. Wnioski płynące z opracowań tych działań określają wpływ, jaki wywiera oświetlenie biura na samopoczucie i wydajność pracowników. Dotychczasowe normy regulowały tylko poziom natężenia światła, olśnienie czy oddawanie barw – w żaden sposób wprost nie nawiązywały do komfortu pracy osób zatrudnionych, tylko pośrednio mówiły o wpływie złych parametrów świetlnych na stan zdrowia.
Podstawową rekomendacją projektu jest to, aby oświetlenie biurowe było zoptymalizowane pod kątem rytmu dobowego. Światło dzienne reguluje nasz zegar biologiczny, pobudza naszą aktywność lub skłania do odpoczynku. Dzieje się tak dlatego, że porusza ono receptory znajdujące się na siatkówce oka, które dają sygnał naszemu organizmowi o porze dnia. Wraz z ruchem słońca zmienia się również temperatura barwowa światła, jego kąt padania, natężenie oraz ilość.