Główną funkcją, jaką powinno spełniać oświetlenie architektoniczne, jest podkreślenie bryły budynku, a także stworzenie spójności pomiędzy nim a jego otoczeniem. Światło umożliwia wpisanie obiektu w pewną przestrzeń bez naruszenia pewnego ładu dominującego w danym miejscu. Ważną rolę w tej kreacji odgrywa oświetlenie architektoniczne zewnętrzne, a dokładnie akcentujące, które nie tylko uwypukla piękno budynku, ale potrafi również ukryć jego mankamenty oraz nadać mu nowych walorów wizualnych.
Czym jest oświetlenie architektoniczne?
Na samym początku trzeba podkreślić, że oświetlenie architektoniczne znacząco różni się od oświetlenia wewnętrznego. Jego celem nie jest umożliwienie wykonywania działań na terenie obiektu lub przyciąganie uwagi, ale ukazanie budynku w odmiennym świetle niż prezentowany jest on w ciągu dnia.
Istnieje pewien podstawowy podział, który segreguje oświetlenie architektoniczne na:
- historyczne – budowle i budynki z epoki o historycznym znaczeniu,
- współczesne – nowoczesne projekty architektoniczne i przemysłowe,
- otoczenie – parki, tereny rekreacyjne i obiekty wodne.
Każdy z projektów, niezależnie od rodzaju budowli, musi cechować chęć wydobycia piękna bryły przy jednoczesnym uwzględnieniu pełnionej przez dany obiekt funkcji. Zadaniem oświetlenia architektonicznego jest jednak nie tylko uwydatnienie tego wizerunku, ale również wykorzystanie wysokich parametrów świetlnych bezpiecznych dla użytkowników obiektu.
Sam projekt rozpoczyna się od koncepcji światła, a nie wyboru konkretnych opraw. Idea wiąże się ze stworzeniem atrakcyjnego wyglądu budynku oraz przekazaniem za pomocą światła jego przesłania i znaczenia. Przy konkretnym wyborze elementów w instalacji należy wziąć pod uwagę szereg zmiennych. Możemy je podzielić na dwa czynniki – funkcyjne i emocjonalne. Czynniki „funkcyjne” dotyczą fizycznej i operacyjnej charakterystyki oświetlenia, a czynniki „emocjonalne” wpływają na ocenę oświetlenia przez użytkownika i są odbierane subiektywnie.