Praca w trudnych warunkach spowodowanych złym doborem oświetlenia jest uciążliwa, a wręcz niebezpieczna. Odpowiednie oświetlenie na budowę zwiększa komfort i efektywność pracy oraz bezpieczeństwo osób zatrudnionych. Dziś mamy dostęp do najnowocześniejszych systemów oświetlenia, które w połączeniu z technologią LED tworzą optymalne środowisko pracy nawet przy skrajnych warunkach atmosferycznych.
Oświetlenie placu budowy regulowane jest przez odgórnie ustalone normy prawne. Przed planowaniem miejsca pracy i zakupem opraw niezbędne jest zapoznanie się z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. Określa je rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 6.02.2003 r., z którego wynika, że należy oświetlić miejsca niebezpieczne, drogi ewakuacyjne oraz bramki ustawione przed skrzyżowaniem dróg z napowietrznymi liniami elektroenergetycznymi. Oprawy wchodzące w składa oświetlenia budowy nie mogą również wykazywać zjawisk takich jak olśnienie, efekt stroboskopowy, wydłużone cienie, zmiana barwy znaków lub zakłócenie odbioru sygnałów.
Dobierając oświetlenie na budowę, trzeba bezwzględnie zwrócić uwagę na parametry świetlne, które pozytywnie wpłyną na komfort widzenia, wydolność naszego wzroku oraz bezpieczeństwo pracy. Wśród nich wyróżnia się m.in.:
Brak odpowiedniego oświetlenia może skutkować bezpośrednim zagrożeniem zdrowia, a nawet życia osób przebywających na terenie, na którym prowadzone są prace budowlane. W przypadku awarii oświetlenia głównego, drogi i wyjścia ewakuacyjne wyznacza się oświetleniem awaryjnym zapewniającym widzialność przynajmniej przez godzinę. Norma ta ma celu określić zasady bezpiecznego przeprowadzenia ewakuacji osób znajdujących się na budowie oraz szybkiego zlokalizowania i użycia sprzętu przeciwpożarowego.
Na oświetlenie na budowę, oprócz oświetlenia głównego, powinny składać się również przenośne źródła światła. Trzeba jednak pamiętać, aby w przypadku konieczności bezpośredniego podłączenia do prądu okablowanie nie stanowiło zagrożenia dla zdrowia oraz nie stwarzało utrudnień w przemieszczaniu się.
Punkty świetlne należy rozmieścić w taki sposób, aby swobodnie można było odczytać tablice oraz znaki ostrzegawcze i regulujące ruch na budowie. Wzdłuż wyznaczonych dróg wewnętrznych również powinno znajdować się oświetlenie.
Zabrania się instalowania dodatkowych lamp na żurawiach, masztach lub innych wysokich konstrukcjach, powinny one posiadać własne oświetlenie pozycyjne.
Lena Lighting to ceniony polski producent oświetlenia, który oferuje szeroki wybór wysokiej jakości produktów, w tym oprawy przemysłowe, biurowe oraz oświetlenie na budowę. Na szczególną uwagę w kontekście ostatniego z wymienionych segmentów uwagę seria FUTURE LED, która wyróżnia się wysokimi parametrami świetlnymi, najwyższej klasy technologią oraz praktycznym wzornictwem.
Na placu budowy najlepiej spiszą się oprawy o kształcie kulistym, które oświetlą całe pomieszczenie. Lampa FUTURE BALL wykazuje dużą odporność na zniszczenia, wilgotność oraz pył. Istnieje możliwość montażu oprawy na statywie, w celu zwiększenia zasięgu strumienia światła. Wersja ACCU umożliwia pracę oprawy w momencie zaniku zasilania nawet do 90 min. Wyposażona jest w akumulator, który pozwala na załadowanie lampy w ciągu 4 godzin.
Jako oświetlenie budowy o dużej powierzchni sprawdzą się linie świetlne zasilane z jednego gniazdka, które będą energooszczędne, a przy tym będą w stanie oświetlić przestrzeń długą nawet na 120 m, zaopatrzoną w 40 źródeł światła. Wersja FUTURE LINE stworzona została z myślą o szybkim montażu, nawet w najbardziej nietypowych miejscach na placu budowy. Design, w kształcie litery U, pozwala na zawieszenie opraw nie tylko na linie, ale również na rurach czy lampach. W ramach sznura świetlnego można swobodnie regulować kąt świecenia. Model jest odporny na pył i wilgotność, dzięki czemu można go wykorzystać zarówno w środku, jak i na zewnątrz.
W roli oświetlenia przenośnego warto wykorzystać halogeny LED. Jest to niezwykle komfortowa opcja, która umożliwia naświetlanie dowolnie wybranego miejsca oraz pozwala na wyznaczenie drogi ewakuacyjnej. Dobór ilościowy opraw oraz ich moc zależne są od powierzchni placu budowy. Równomierne rozmieszczenie oświetlenia pozwala na precyzyjniejsze wykonywanie prac oraz uniknięcie wypadków i błędów. Pomocne może być również umiejscowienie naświetlacza na statywie, co zwiększy zasięg jego działania. Dodatkowo przyda się również przenośny akumulator, zwłaszcza w przypadku braku prądu lub stałego dostępu do źródła energii.
Lena Lighting S.A.
ul. Kórnicka 52
63-000 Środa Wielkopolska
Dział handlowy:
61 28 60 400 Pn-Pt, 8-16
kontakt@lenalighting.pl
Sekretariat:
61 28 60 300
office@lenalighting.pl