Oświetlenie zewnętrzne

Oświetlenie zewnętrzne jest konieczne do normalnego funkcjonowania po zmroku. Umiejętnie dobrany kinkiet zewnętrzny LED to nie tylko efektowne dopełnienie estetyczne, ale przede wszystkim odpowiednie doświetlenie danej powierzchni. To szczególnie istotna sprawa w Polsce, ponieważ żyjemy w klimacie, w którym przez większość roku zachód słońca zaczyna się stosunkowo wcześnie. Obecnie na rynku istnieje wiele różnych produktów z tego segmentu, dlatego warto się zastanowić, jakie lampy zewnętrzne LED sprawdzą się najlepiej.

Lena Lighting obwodnica sroda wlkp

Dbałość o komfort i planetę

Optymalnie zaprojektowane oświetlenie zewnętrzne jest bardzo ważne. W przypadku wielu instytucji jest warunkowane przez różne normy prawne, jednak zawsze ma jeden cel – zapewnić komfort oraz bezpieczeństwo osobom, które poruszają się po danej przestrzeni. Innym ważnym aspektem oświetlenia, na który coraz częściej zwraca się uwagę, jest ekologia i wpływ człowieka na środowisko. Z tego powodu warto wybrać energooszczędne lampy zewnętrzne wykorzystujące żarówki LED.

Dlaczego oświetlenie zewnętrzne powinno bazować na panelu LED?

Podstawowym czynnikiem wskazującym na słuszność wyboru oświetlenia zewnętrznego takiego jak kinkiet zewnętrzny LED jest energooszczędność wykorzystywanej technologii LED. Cechuje się ona rekordową skutecznością świetlną, co oznacza, że żadna inna żarówka nie wyemituje więcej lumenów przy identycznym poborze energii elektrycznej. Starsze odpowiedniki potrzebują prawie pięć razy więcej energii elektrycznej! Dochodzi do tego żywotność na poziomie 50 tysięcy godzin, dzięki czemu wymiany paneli LED nie muszą odbywać się zbyt często. Jednak nie same panele LED są istotne. Oświetlenie zewnętrzne wymaga użycia profesjonalnych opraw zintegrowanych z panelem LED. Jest to związane z koniecznością ochrony panelu LED przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak wilgoć, zapylenie, skrajne temperatury. Nierzadko chodzi także o udaroodporność, dzięki czemu lampy zewnętrzne są bardziej odporne na możliwe uszkodzenia mechaniczne, powstałe w wyniku np. aktów wandalizmu.

Gdzie można instalować oświetlenie LED?

Oświetlenie zewnętrzne może być montowane w różnych miejscach. W naszej ofercie znajdują się na przykład oprawy oświetleniowe, które będą odpowiednie dla dróg publicznych i prywatnych. Jako doświadczony producent oświetlenia LED Lena Lighting gwarantujemy, że proponowane produkty spełniają wszelkie potrzebne normy. Obliczenia pokazują, że modernizacja oświetlenia drogowego znacznie zmniejsza wydatki na energię elektryczną.

Wyróżnia się także oświetlenie zewnętrzne stosowane w przypadku parkingów i innych obiektów, takich jak magazyny polowe itd. W tych przypadkach normy nie są tak rygorystyczne, jednak nadal potrzebne jest wykorzystanie na tyle efektywnych opraw, by użytkownicy mogli poruszać się po danym terenie komfortowo.

 Uznaje się, że należy dążyć do równomiernego pokrycia światłem powierzchni. Dlaczego?

Kiedy oświetlenie zewnętrzne nie jest równomierne, to ludzkie oko musi cały czas dostosowywać się do panujących warunków, co nie tylko zmniejsza komfort, ale może też prowadzić do pogłębiania się wad wzroku. Dobrym dodatkiem są czujniki światła, które będą samoczynnie włączać lampy, gdy nastanie zmrok.


Wszystkie prawa zastrzeżone © 2023 Lena Lighting S.A.