Oświetlenie akcentujące – szansa na nadanie pomieszczeniu nowego charakteru
Głównym zadaniem oświetlenia akcentującego jest podkreślenie konkretnych składowych wystroju wnętrza – mebli czy obrazów oraz elementów architektonicznych takich jak schodów, łuków czy wnęki. Światło w subtelny sposób uwidacznia przedmioty, na które chcemy zwrócić szczególną uwagę, a z drugiej strony pozwala oderwać wzrok od miejsc, których nie chcemy uwypuklać. Równomiernie rozmieszczone oświetlenie wewnętrzne sprawia, że przestrzeń wydaje nam się większa. Oświetlenie akcentujące może także wizualnie podnieść lub obniżyć ścianę – wszystko zależy od ustawienia opraw i strumienia świetlnego.
Zastosowanie opraw akcentujących warto zaplanować już na etapie aranżacji wnętrza lub powstawania projektu.Poprawią one nie tylko funkcjonalność miejsca, ale również jego estetykę, stanowiąc przy tym efektowne dopełnienie oświetlenia głównego.
Oświetlenie wnętrz o charakterze akcentującym tworzy się zazwyczaj przy użyciu światła białego. Jego barwa zależna jest od miejsca, w którym ma się znajdować oraz celu samego oświetlenia.
Chłodne światło świetnie sprawdzi się do podkreślenia obrazów, fotografii i zdobień, ponieważ oddaje ono naturalną kolorystykę dzieła.
W sypialni czy salonie sprawdzi się barwa ciepła, która nada w ten sposób przestrzeni przytulnego charakteru.
Warto przemyśleć również wykorzystanie kolorowego światła, które będzie miało charakter dekoracyjny – w klasycznych, stonowanych wnętrzach przełamie ono zastany styl.