Co to jest strumień świetlny? To parametr, który mierzy całkowitą moc światła emitowaną przez źródło światła. Jest to suma energii świetlnej, która jest generowana i rozpraszana w przestrzeni. Wartość strumienia świetlnego jest wyprowadzana z tzw. strumienia energetycznego, który odnosi się do mocy promienistej, czyli całkowitej energii przenoszonej przez promieniowanie elektromagnetyczne. W kontekście oświetlenia, strumień świetlny uwzględnia również sposób, w jaki to promieniowanie jest odbierane przez ludzkie oko. Oznacza to, że mierzymy go na podstawie wrażliwości spektralnej przeciętnego ludzkiego obserwatora, uwzględniając, jak intensywnie dany strumień energetyczny stymuluje oko obserwatora normalnego (odniesieniowego):
gdzie:
-
rozkład widmowy strumienia energetycznego,
-
skuteczność świetlna widmowa względna,
-
skuteczność świetlna promieniowania,
-
długość fali elektromagnetycznej.
Strumień świetlny jest więc miarą skuteczności oświetleniowej, która uwzględnia nie tylko ilość energii świetlnej, ale także jej percepcję przez człowieka.
Strumień świetlny a technologia LED
Strumień świetlny to miara określająca całkowitą moc światła emitowaną przez źródło, wyrażaną w lumenach (lm). W przypadku technologii ledowej strumień świetlny LED jest zazwyczaj wyższy przy niższym zużyciu energii w porównaniu do tradycyjnych źródeł światła. Strumień świetlny żarówki, czyli ilość emitowanego przez nią światła, zależy od jej mocy oraz technologii, z której jest wykonana. Strumień świetlny żarówek tradycyjnych jest zazwyczaj niższy w stosunku do zużytej energii, w porównaniu do nowoczesnych źródeł światła, jak LED. Moc strumienia świetlnego, określana jako całkowita ilość emitowanego światła, jest istotnym parametrem przy wyborze odpowiedniego oświetlenia, gdyż wpływa na jasność i efektywność danego źródła światła. Wybierając oświetlenie, warto zwracać uwagę na ten parametr oraz jego wpływ na oświetlenie przestrzeni, którą chcemy rozjaśnić. W kontekście oświetlenia, zwłaszcza przy porównywaniu strumienia świetlnego żarówek tradycyjnych i nowoczesnych rozwiązań LED, różnice te są szczególnie widoczne.
Warto zwrócić uwagę na ofertę producenta oświetlenia, który oferuje szeroki wybór produktów, w tym różnorodne oprawy oświetleniowe, oprawy rastrowe oraz oświetlenie inwestycyjne. Dzięki temu można optymalnie dostosować źródła światła do indywidualnych potrzeb i wymagań danej inwestycji. Zapraszamy do zapoznania się z pełnym asortymentem Lena Lighting!