Ocena olśnienia przykrego w pomieszczeniach i na stanowiskach pracy polega na porównaniu wyznaczonej w projekcie oświetleniowym wartości ujednoliconego wskaźnika oceny olśnienia (UGR z ang. Unified Glare Rating) z wartością graniczną (maksymalną akceptowalną) tego parametru, zgodnie z normą EN 12464-1. Przyjmuje się zatem, że olśnienie przykre jest ograniczone jeśli w projekcie oświetlenia spełnione są wymagania odnośnie UGR. Jednak nawet taka ocena nie jest wykonywana, gdyż zazwyczaj pracodawca nie posiada dokumentacji projektu oświetlenia. W ten sposób olśnienie nie jest parametrem monitorowanym i ocenianym w sposób obiektywny w środowisku pracy, głownie ze względu na brak znormalizowanej metody pomiaru i urządzenia pomiarowego. Jednak ocena taka powinna być wykonywana w celu sprawdzenia spełnienia zapisów 26.2, 39.1 oraz 40.1 rozporządzenia MPiPS w sprawieogólnych przepisów bhp.
Lb – luminancja tła, L– luminancja świecących części każdej oprawy w kierunku oka obserwatora, w – kąt bryłowy świecących części każdej oprawy przy oku obserwatora, p – wskaźnik położenia Gutha dla każdej indywidualnej oprawy, który odnosi się do położenia oprawy względem linii wzrok
Wskaźnik przyjmuje wartości od 10 do 30.
UGR a odczuwalny dyskomfort
10 niezauważalny13 zaledwie zauważalny16 zauważalny19 akceptowalny22 nieakceptowalny25 ledwo znośny28 nieznośny
Sprawdź nasze produkty z niskim UGR:
UGR (Unified Glare Rating) to ujednolicony wskaźnik oceny olśnienia, który określa stopień dyskomfortu wizualnego spowodowanego przez źródła światła w pomieszczeniu. Jest to międzynarodowy standard stosowany do oceny olśnienia przykrego w oświetleniu wnętrz.
Dopuszczalne wartości UGR zależą od typu pomieszczenia i wykonywanej pracy. Zgodnie z normą EN 12464-1:
Zbyt wysokie olśnienie może powodować zmęczenie wzroku, obniżenie koncentracji i wydajności pracy, a w konsekwencji zwiększać ryzyko wypadków. Długotrwałe narażenie na olśnienie może prowadzić do trwałych problemów ze wzrokiem i bólów głowy.
Wskaźnik UGR można zmniejszyć poprzez:
Tak, w Polsce zgodnie z rozporządzeniem MPiPS w sprawie ogólnych przepisów BHP (zapisy 26.2, 39.1 oraz 40.1) pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia odpowiednich warunków oświetleniowych, w tym ograniczenia olśnienia przykrego.
Pomiary UGR powinny być wykonywane przy odbiorze nowej instalacji oświetleniowej oraz po każdej istotnej modyfikacji systemu oświetlenia lub zmianie aranżacji pomieszczenia. Zaleca się również okresową kontrolę (np. co 2-3 lata) w ramach utrzymania odpowiednich warunków pracy.
Zbyt wysoki wskaźnik UGR może prowadzić do:
Lena Lighting S.A.ul. Kórnicka 5263-000 Środa Wielkopolska
Dział handlowy:61 28 60 400 Pn-Pt, 8-16
Sekretariat:61 28 60 300
Wszystkie prawa zastrzeżone © 2025 Lena Lighting