ESG staje się nowym standardem dla polskich firm. Raportowanie działań na rzecz neutralności klimatycznej, lokalnych społeczności oraz pracowników, ma wesprzeć proces adaptacji do rosnących wymagań rzeczywistości, którym z czasem będą musieli podporządkować się wszyscy przedsiębiorcy.
Nowe przepisy dotyczące raportowania ESG stawiają przed firmami obowiązek składania raportów zgodnie z unijną Dyrektywą CSRD. Korzyści płynące z pracy na rzecz zrównoważonego rozwoju są jednak bardzo obiecujące i nie pozostawiają wątpliwości: czas na zmiany. Wachlarz możliwości jest ogromny i nie zawsze wymaga dużych nakładów finansowych. Przedsiębiorstwa mogą aktywizować się w konkretnym obszarze lub w kilku równocześnie, stając się markami godnymi naśladowania.
Podejmowane działania oraz transparentność przedsiębiorstwa coraz częściej decydują o relacjach biznesowych, a także mają ogromny wpływ na wybory konsumentów i potencjalnych pracowników. Dziś liczy się już nie tylko wysoka jakość oferowanych usług, ale również metody produkcji oraz kwestie związanych z traktowaniem personelu firmy.
Raportowanie ESG ma niebagatelny wpływ na wizerunek marki. Ukazując zaangażowanie, z jakim firma podchodzi do stawianych przed nią wyzwań, składane deklaracje budują obraz zaufanego producenta i pracodawcy. Świadomość kształtowania zrównoważonego środowiska pracy, z należytą troską o środowisko naturalne oraz najbliższe otoczenie, jest dziś wyznacznikiem potęgi firmy jako inspiratora globalnych zmian.
Dążenie do zrównoważonego rozwoju wymaga przeglądu i udoskonalenia istniejącego systemu biznesowego. Poprzez identyfikację obszarów do ulepszenia i wprowadzenie bardziej wydajnych praktyk, firmy zwiększają swoją efektywność operacyjną, a to z kolei przekłada się na lepsze wyniki finansowe.
Każda zmiana napędza innowację. Dostrzegamy obecnie wyraźny zwrot przedsiębiorstw ku ultranowoczesnym technologiom, niwelującym negatywny wpływ na środowisko naturalne, a także podnoszącym komfort pracy. Sięganie po coraz bardziej zaawansowane rozwiązania prowokuje powstawanie kolejnych, jeszcze lepszych opcji.
Kiedy obowiązek raportowania ESG wchodzi w życie?
Wprowadzenie obowiązku raportowania podzielono na trzy etapy:
ESG to skrót od "Environmental, Social, and Governance" (Środowisko, Społeczność i Zarządzanie). Odnosi się do kryteriów, według których ocenia się działalność przedsiębiorstw pod kątem zrównoważonego rozwoju.
ESG staje się standardem dla firm na całym świecie, w tym w Polsce. Pomaga w budowaniu pozytywnego wizerunku marki, zwiększa innowacyjność, efektywność operacyjną i przyciąga inwestorów.
Raportowanie ESG pozwala firmom śledzić swoje postępy w dziedzinie zrównoważonego rozwoju, budować zaufanie klientów i inwestorów oraz identyfikować obszary do poprawy w swojej działalności.
Obowiązek raportowania ESG obejmuje duże spółki publiczne, średnie i większe spółki, a także małe i średnie przedsiębiorstwa notowane na giełdzie, zgodnie z kryteriami ustalonymi przez Dyrektywę CSRD.
Wprowadzenie obowiązku raportowania ESG zostało podzielone na etapy, zaczynając od dużych spółek publicznych w 2025 roku, a kończąc na małych i średnich przedsiębiorstwach notowanych na giełdzie w 2028 roku.
Choć implementacja systemów raportowania ESG może wymagać pewnych nakładów, korzyści wynikające z działań na rzecz zrównoważonego rozwoju mogą przewyższyć te koszty, a wiele działań może być realizowanych przy minimalnym wkładzie finansowym.
Lena Lighting S.A.ul. Kórnicka 5263-000 Środa Wielkopolska
Dział handlowy:61 28 60 400 Pn-Pt, 8-16
Sekretariat:61 28 60 300
Wszystkie prawa zastrzeżone © 2025 Lena Lighting