ESG staje się nowym standardem dla polskich firm. Raportowanie działań na rzecz neutralności klimatycznej, lokalnych społeczności oraz pracowników, ma wesprzeć proces adaptacji do rosnących wymagań rzeczywistości, którym z czasem będą musieli podporządkować się wszyscy przedsiębiorcy.
Nowe przepisy dotyczące raportowania ESG stawiają przed firmami obowiązek składania raportów zgodnie z unijną Dyrektywą CSRD. Korzyści płynące z pracy na rzecz zrównoważonego rozwoju są jednak bardzo obiecujące i nie pozostawiają wątpliwości: czas na zmiany. Wachlarz możliwości jest ogromny i nie zawsze wymaga dużych nakładów finansowych. Przedsiębiorstwa mogą aktywizować się w konkretnym obszarze lub w kilku równocześnie, stając się markami godnymi naśladowania.
Podejmowane działania oraz transparentność przedsiębiorstwa coraz częściej decydują o relacjach biznesowych, a także mają ogromny wpływ na wybory konsumentów i potencjalnych pracowników. Dziś liczy się już nie tylko wysoka jakość oferowanych usług, ale również metody produkcji oraz kwestie związanych z traktowaniem personelu firmy.
Wizerunek marki
Raportowanie ESG ma niebagatelny wpływ na wizerunek marki. Ukazując zaangażowanie, z jakim firma podchodzi do stawianych przed nią wyzwań, składane deklaracje budują obraz zaufanego producenta i pracodawcy. Świadomość kształtowania zrównoważonego środowiska pracy, z należytą troską o środowisko naturalne oraz najbliższe otoczenie, jest dziś wyznacznikiem potęgi firmy jako inspiratora globalnych zmian.
Innowacja i większa efektywność
Dążenie do zrównoważonego rozwoju wymaga przeglądu i udoskonalenia istniejącego systemu biznesowego. Poprzez identyfikację obszarów do ulepszenia i wprowadzenie bardziej wydajnych praktyk, firmy zwiększają swoją efektywność operacyjną, a to z kolei przekłada się na lepsze wyniki finansowe.
Innowacyjne podejście
Każda zmiana napędza innowację. Dostrzegamy obecnie wyraźny zwrot przedsiębiorstw ku ultranowoczesnym technologiom, niwelującym negatywny wpływ na środowisko naturalne, a także podnoszącym komfort pracy. Sięganie po coraz bardziej zaawansowane rozwiązania prowokuje powstawanie kolejnych, jeszcze lepszych opcji.
Wprowadzenie obowiązku raportowania podzielono na trzy etapy:
- W pierwszej kolejności ze swoich strategii na rzecz zrównoważonego rozwoju rozliczać się będą duże spółki publiczne, zatrudniające powyżej 500 pracowników lub spełniające inne kryteria ustalone przez Dyrektywę NFRD. Te przedstawią swoje raporty w 2025 roku.
- Średnie i większe spółki, zatrudniające ponad 250 pracowników i przekraczające określone limity bilansowe oraz obrotu, będą objęte obowiązkiem raportowania od 2025 roku, z pierwszym raportem składanym w 2026 roku.
- Natomiast małe i średnie przedsiębiorstwa notowane na giełdzie będą zobowiązane do raportowania od 2026 roku, z raportami składanymi w 2027 roku, choć dla nich przygotowano specjalną klauzulę opt-out, wydłużającą cały proces do 2028 roku.